Prezydent Argentyny na wojnie z mediami?
Prezydent Argentyny Javier Milei oskarżył agencję Telam o bycie "lewicową tubą propagandową peronistów" czyli formacji rządzącej Argentyną przez wiele dekad. Latynoamerykanista, Mateusz Mazzini zwraca uwagę, że oskarżenia o szerzenie kłamstw są "dalece wykraczające poza rzeczywistość". - Póki co jest decyzja o tym, że pracownicy mają przychodzić do końca tygodnia z pełnym wynagrodzeniem - zwraca uwagę.
Dodaje, że decyzja o dalszych losach agencji zapadnie w przyszłym tygodniu. Oprócz uzasadnień ideologicznych ze strony argentyńskiego przywódcy płyną również uzasadnienia pragmatyczne. - Milei mówi, że taka instytucja nie może być finansowana z kieszeni argentyńskiego podatnika. Myślę, że jest to dość krytycznym podejściem w ogóle do ekosystemu mediów - zauważa.
Trudna sytuacja argentyńskiej gospodarki
Inflacja w Argentynie przekroczyła już 200 proc. Okazuje się, że Milei ma wykształcenie ekonomiczne i zapowiada naprawę gospodarki poprzez szereg rewolucyjnych reform. To m.in. niemal całkowita prywatyzacja, zamiana peso na dolara czy likwidacja banku centralnego. - Na pewno w krótkiej perspektywie czasowej wszystko się nie uda. (...) Dolaryzacji na pewno szybko nie będzie - podkreśla Mazzini.
Precyzuje, że w tej chwili Argentyna nie ma dostępu do waluty. - Jedyne dolary jakie w tej chwili ma rząd argentyński to te kupowane na zewnątrz w celach obsługi zadłużenia zagranicznego. Bank centralny też się pewnie ostanie. Trudno sobie wyobrazić jego całkowitą eliminację - tłumaczy. Dodaje, że szybciej mogą zostać zrealizowane takie zapowiedzi jak np. zwolnienia w administracji czy redukcja ministerstw federalnych.
W audycji również:
- czy Unia Europejska zmieni Zielony Ład na korzyść rolników? Według unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu nowe propozycje legislacyjne wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników. Czy po zmianach Zielony Ład jest do zaakceptowania?,
- Rosja podsłuchała niemieckich oficerów, którzy rozmawiali o wsparciu Ukrainy - według ustaleń niemieckiego resortu obrony przyczyną był ludzki błąd. Jakie środki łączności są bezpieczne, z jakich komunikatorów korzystają służby i wojsko i dlaczego coś, co jest szyfrowane, nie do końca jest bezpieczne?,
- premier Holandii Mark Rutte jest już o krok od zostania nowym sekretarzem generalnym NATO. Czy Węgry - które są mu otwarcie przeciwne - zablokują ten wybór? I czy będą teraz blokować w UE i NATO wszystko?,
- Strefa Gazy - raport humanitarny: jak wygląda sytuacja na miejscu i czy UE może uruchomić morski korytarz humanitarny z Cypru?.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Beata Płomecka, Michał Kanownik (prezes Związku Cyfrowa Polska), Mateusz Mazzini (latynoamerykanista, Collegium Civitas)
Data emisji: 4.03.2024
Godzina emisji: 17.18
mg