Obowiązki kandydata przed przystąpieniem do kursu
Wiosna jest dobrym czasem na zrobienie prawa jazdy w kategorii, której nie posiadamy, bądź na przystąpienie do pierwszego egzaminu, który pozwoli nam poruszać się motocyklem lub samochodem w ruchu ulicznym.
Jak wyjaśnia Karolina Romanowicz-Kamińska, dyrektor Ośrodka Szkolenia Kierowców Poldek w Gdańsku, przed wyborem szkoły nauki jazdy należy przemyśleć, czy chcemy realizować kurs na pojeździe z manualną czy automatyczną skrzynią biegów. - Zdanie egzaminu państwowego na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów jest wiążące - podkreśla. - W naszym prawie jazdy pojawi się kod "78", informujący, że można kierować pojazdem wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. To, w jakich dniach i godzinach odbywa się szkolenie, jest bardzo indywidualne - wyjaśnia.
Na co powinni być przygotowani kursanci? - Będziecie państwo poruszać się w ruchu drogowym na mieście, na dużych skrzyżowaniach, na małych uliczkach, na drogach wewnętrznych, osiedlowych. Będziecie wykonywali parkowanie na parkingach i jeździć po drogach o podwyższonych prędkościach, tzn. powyżej 70 km/h, oraz wykonywać manewry egzaminacyjne na placu manewrowym - informuje gość Jedynki.
Profil Kandydata na Kierowcę
Aby rozpocząć kurs prawa jazdy, konieczne jest posiadanie Profilu Kandydata na Kierowcę. - Jest to indywidualny numer identyfikacyjny, niezbędny zarówno na kursie, jak i egzaminie państwowym. (...) Żeby wskazany dokument otrzymać, konieczne jest dostarczenie do Urzędu badań lekarskich wydanych przez lekarza medycyny pracy uprawnionego do badań kierowców, jednego zdjęcia, a w przypadku osób niepełnoletnich - zgody jednego rodzica bądź jednego opiekuna prawnego. Na miejscu będzie trzeba jeszcze przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem i wypełnić wniosek - tłumaczy Karolina Romanowicz-Kamińska. - Zgodnie z polskim prawem kurs może realizować osoba, która przebywa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej minimum 185 dni - dodaje.
Badania lekarskie do PPK
Do założenia PKK, oprócz zdjęcia, wniosku i oświadczeń, niezbędne jest również orzeczenie lekarskie wydane po badaniu. - Pacjent powinien być w ogólnym, dobrym stanie zdrowia. Zbieramy najpierw wywiad w formie kwestionariusza. Następnie pacjent podlega badaniu fizykalnemu, czyli badamy układ krążenia, układ oddechowy, bardzo istotne są również narządy zmysłów, wzrok oraz słuch - zaznacza dr Marcin Kolasa, lekarz. - W zależności od wieku i chorób towarzyszących mogą to być konsultacje u innych specjalistów. Mogą to być również informacje pochodzące z wywiadu chorobowego. U pacjentów w pewnym wieku wymagane jest również EKG - dodaje.
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy?
Podstawowy kurs na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godz. teorii i 30 godz. praktyki, co przekłada się na 30 tygodni, przy założeniu realizowania dwóch godzin kursu tygodniowo. - Ustawa określa minimalną liczbę godzin kursu. Teoria to 30 godz. lekcyjnych, a praktyka - 30 godz. zegarowych. Te 60 min obejmuje nie tylko jeżdżenie i kręcenie kierownicą, to również omawianie stanu technicznego pojazdu, korygowanie ewentualnych błędów czy omawianie pojawiających się na drodze sytuacji. Ustawa nie mówi, ile trzeba mieć godzin wyjeżdżonych na placu manewrowym, a ile na mieście - wyjaśnia gość "Bezpiecznej Jedynki".
W dalszej części audycji Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy z Automobilklubu Polskiego, opowiada o niezbędnych predyspozycjach do prowadzenia motocykla, rodzajach uprawnień w różnych rodzajach kategorii A.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Klaudia Wasiek i Patryk Kuniszewicz
Goście: Karolina Romanowicz-Kamińska (dyrektor Ośrodka Szkolenia Kierowców Poldek w Gdańsku), dr Marcin Kolasa (lekarz), Tomasz Kulik (instruktor nauki jazdy z Automobilklubu Polskiego)
Data emisji: 15.03.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
ans/kormp