"Historia uczy dystansu w stosunku do siebie". Tomasz Łubieński we wspomnieniach

Data publikacji: 20.03.2024 10:25
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 11:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tomasz Łubieński będzie bohaterem wspomnieniowej audycji z cyklu "Kulturalna Jedynka"
Tomasz Łubieński będzie bohaterem wspomnieniowej audycji z cyklu "Kulturalna Jedynka", Autor - PAP/Andrzej Rybczyński
Tomasz Łubieński zmarł 15 marca 2024 roku. Był pisarzem, poetą, dramaturgiem i taternikiem. Debiutował w 1955 poezją w "Dziś i Jutro", studiował również historię i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Tomasz Łubieński to postać niezwykle zasłużona dla polskiej literatury i kultury. Pisał m.in. dla czasopism emigracyjnych, takich jak "Aneks" czy "Zeszyty literackie".
  • Jest autorem licznych książek. Tworzył opowiadania, wiersze, eseje i sztuki teatralne.
  • Na swoim koncie ma takie tytuł jak "Bić się czy nie bić?" (o celowości polskich powstań narodowych), "Norwid wraca do Paryża", "M jak Mickiewicz", "Ani triumf, ani zgon" (o Powstaniu Warszawskim).

Kim był Tomasz Łubieński?

Tomasz Łubieński urodził się 18 kwietnia 1938 w Warszawie. Był nie tylko znakomitym literatem, ale również wnikliwym obserwatorem przeszłości, dzięki której łatwiej zrozumieć teraźniejszość. Studiował historię i polonistykę, a w swoim pisaniu skupiał się przede wszystkim na polskiej historii XIX wieku. - Historia moim zdaniem uspokaja. Uczy nas, że nasze losy, nawet jeżeli są niepomyślne czy dramatyczne, nie są czymś wyjątkowym - mówił w jednym z wywiadów. 

POSŁUCHAJ

10:26

"Historia uczy dystansu w stosunku siebie". Tomasz Łubieński we wspomnieniach własnych (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Czym jest historia?

Dodawał, że nieszczególnie wierzy w edukacyjną moc historii. - Uważam, że ludzie dobierają sobie przykłady do swojej własnej psychiki. Jeden ma temperament pozytywistyczny, drugi ma temperament rewolucyjny czy awanturniczy i tych bohaterów znajdzie. (...) Natomiast we w miarę spokojnych czasach historia uczy nas dystansu w stosunku do siebie. To jest też przyjemność obcowania z ludźmi, których nie ma - przekonywał Tomasz Łubieński. 

Szukać odpowiedzi na trudne pytania

Jedną z najsłynniejszych i żywo dyskutowanych książek Tomasza Łubieńskiego był tom esejów zatytułowany "Bić się czy nie bić?", poświęcony rozważaniom nad celowością i konsekwencjami polskich powstań narodowych. - Przeszłość jest ciekawsza od przyszłości. O przyszłości po prostu nic nie wiemy, a nigdy nie interesowało mnie science fiction - tłumaczył w archiwalnych rozmowach. 

Źródło:YouTube Polska Agencja Prasowa

Inną głośną książką tego autora był tom zatytułowany "Ani tryumf, ani zgon", w którym polemizował z mitem Powstania Warszawskiego. Magda Mikołajczuk przypomina również świetne książki biograficzne o Ludwiku Mierosławskim, Adamie Mickiewiczu czy Cyprianie Kamilu Norwidzie. Tomasz Łubieński interesował się muzyką tradycyjną, świetnie tańczył, grał w tenisa, kochał również góry, po których chodził, i świetnie jeździł na nartach. 

Dlaczego Tomasz Łubieński kochał góry?

Tomasz Łubieński miał teorię, zgodnie z którą powyżej 1800 metrów ludzie są lepsi i prawdziwsi. Im niżej i bliżej poziomu morza, tym, zdaniem bohatera audycji, było gorzej. - Ja wchodziłem w te góry w niesłychanie ciekawym okresie, tego przełomu październikowego. I te góry były obszarem wolności. Tam się spotykało ludzi nieprzystosowanych, ludzi mających trudności polityczne, ludzi niekonwencjonalnych - wyliczał. 

To, co sam w górach przeżywał, i to, jakie zmiany obserwował w ludziach, traktował jako "kapitalne dla pracy literackiej". 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 19.03.2024 r.

Godzina emisji: 23.39

mg/wmkor

Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
Piaf, czyli wróbel - opowieść o piosence francuskiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.