Zarabiaj tyle, co oni! Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku znanych osób

Data publikacji: 20.03.2024 12:29
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 12:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często celebryci nie mają świadomości, że ich wizerunek został wykorzystany przez przestępców
Często celebryci nie mają świadomości, że ich wizerunek został wykorzystany przez przestępców, Autor - Pertseva_Elena/shutterstock.com
Bardzo częstym zabiegiem stosowanym przez oszustów jest nielegalne wykorzystanie wizerunku znanych osób lub bezprawne użycie nazw znanych firm, by uwiarygodnić swoją "ofertę". 
  • W przestrzeni medialnej pojawiły się reklamy różnych inwestycji, w których wykorzystywany jest wizerunek osób publicznych, znanych i lubianych. Budzących zaufanie.
  • - Cyberprzestępcy wykorzystują wszelkie sposoby, aby tylko nas omamić, skusić - powiedział w audycji "Cztery pory roku" podkomisarz Krzysztof Wrześniowski.
  • Jak nie paść ofiarą oszustwa? 

Jak ostrzega policja, oszuści oferują m.in. inwestycje w kryptoaktywa lub na rynku FOREX. Każda taka kampania jest dobrze zaplanowana. Nad jej scenariuszem i przeprowadzeniem pracują przestępcy posiadający fachową wiedzę. Cechą wspólną tego typu kampanii jest to, że dla jej uwiarygodnienia wykorzystywany jest - bezprawnie - wizerunek znanych osób, celebrytów.

Informacje w postaci reklam, najczęściej banerów, publikowana są głównie w internecie, na stronach ogólnopolskich mediów, w portalach branżowych, w mediach społecznościowych. Działania takie mogą być prowadzone z wykorzystaniem narzędzi, które są poza kontrolą właścicieli tych serwisów. 

- Wszelkie sposoby są wykorzystywane, aby tylko nas omamić, skusić - powiedział w audycji "Cztery pory roku" podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. - Cyberprzestępcy potrafią świetnie manipulować ludźmi - podkreślił.

Jak nie dać się oszukać?

Jak nie paść ofiarą oszustwa? Przede wszystkim należy ocenić, czy rzeczywiście możliwy jest tak duży i szybki zysk, oraz przeanalizować inwestycję pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdzić, czy inwestycja objęta jest gwarancją zysku dla każdego, bez względu na poziom wiedzy o rynkach finansowych, i kto jest gwarantem.

Warto też poszukać informacji/opinii na temat danej oferty - może ktoś już wie, że to oszustwo. Również rozeznać się, czy są doniesienia medialne dementujące udział "bohatera" oferty w danej kampanii reklamowej. Działania oszustów prowadzą nie tylko do utraty środków "inwestorów", ale także do naruszenia reputacji znanych osób, których wizerunek został wykorzystany.


UOKiK UOKiK

Gość radiowej Jedynki polecił, by w momencie, kiedy zorientujemy się, że przelaliśmy nasze pieniądze oszustom, jak najszybciej skontaktować się z bankiem (czasem jest możliwość zablokowania przelewu) i policją. 


UOKiK UOKiK


Czytaj także:



Audycja:  Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: podkomisarz Krzysztof Wrześniowski (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości)

Data emisji: 20.03.2024

Godziny emisji: 11.00-12.00

Jedynka/Komenda Główna Policji, FinCERT.pl - Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego/kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.