Rekord piękna pobity? Niedziela Palmowa na Kurpiach

Data publikacji: 22.03.2024 06:00
Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 12:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Palmsonntag, Łyse, Kurpie
Palmsonntag, Łyse, Kurpie, Autor - Zenon Żyburtowicz

POSŁUCHAJ

Kiermasz pod kogutkiem 24 marca godz. 05:06

W świątecznym "Kiermaszu pod kogutkiem" przyglądamy się obyczajom wokół Niedzieli Palmowej w regionie kurpiowskiej Puszczy Białej. Opowiadamy także o inspiracjach dawnymi postnymi przepisami we współczesności.

Niedziela Palmowa w Łysych to widowiskowa tradycja! Co roku równo tydzień przed Wielkanocą tysiące osób przybywa do Łysych, by świętować Niedzielę Palmową z prawdziwie kurpiowskim rozmachem. Od dziesięcioleci to święto przykuwa uwagę , tłumy widzów, fotoreporterzy, artyści w barwnych strojach ludowych i oczywiście gigantyczne, kolorowe palmy – taki widok zastają na miejscu wszyscy przyjezdni. W starym drewnianym kościele już od rana prezentowane są palmy zgłoszone do konkursu, w którym wybiera się tę najpiękniejszą. Choć rozmiar nie jest najważniejszym kryterium, niektóre palmy osiągają nawet kilka metrów wysokości. Warto dodać, że każda z nich powinna zostać wykonana odpowiednią techniką z użyciem tradycyjnych materiałów i określonych barw. Jakie są kryteria oceny? "Liczy się misterność wykonania danego kwiatu, ilość tych kwiatów i chodzi mi również o piękny czub. A więc: kolorystyka, czub i misterność wykonania".

Najbardziej widowiskowym punktem Niedzieli Palmowej w Łysych jest procesja z palmami, które wynoszone są z drewnianego kościoła i przenoszone do nowego, gdzie odbywa się uroczysta Msza Święta. To wydarzenie ma głęboką, symboliczną treść. W audycji słuchaliśmy nagrań archiwalnych Teresy Łozińskiej na ten temat z lat 80.XX w. 


Kobieta w stroju ludowym przygotowuje kurpiowskie palmy wielkanocne. Łyse, 1979 r. Kobieta w stroju ludowym przygotowuje kurpiowskie palmy wielkanocne. Łyse, 1979 r.

Antropolog kuchni Monika Kucia opowiedziała o uniwersalnym znaczeniu postu i inspiracjach dawnymi postnymi przepisami we współczesności. 

Tetiana Sopiłka - śpiewaczka zespołów Drewo i Dziczka opowiedziała o swojej drodze do Polski, o fenomenie popularności pieśni ukraińskich w naszym kraju i o nowym projekcie muzycznym, który zostanie wykonany na Festiwalu Nowa Tradycja.


Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 24.03.2024

Godzina emisji: 5.05

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.