Kolejne referendum w Katalonii? "Dla premiera Hiszpanii wiążąca jest sprawa utrzymania władzy"

Data publikacji: 27.03.2024 18:56
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 14:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Protest w Barcelonie. Kilkadziesiąt osób domagało się uwolnienia polityków popierających niepodległość
Protest w Barcelonie. Kilkadziesiąt osób domagało się uwolnienia polityków popierających niepodległość, Autor - PAP/Marcin Bielecki
W Katalonii powraca temat referendum niepodległościowego. Rządzący tam nacjonaliści zgłosili też projekt rezolucji domagającej się niepodległości dla regionu i użyli jej do nacisku na premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Czy te plany mają szanse powodzenia?
  • Rząd Pedro Sancheza zaprzecza jakoby prowadził tajne negocjacje z katalońskimi separatystami w sprawie nowego referendum niepodległościowego. 
  • Katalończycy nie rezygnują jednak ze swoich planów organizacji drugiego referendum, a w obecnej sytuacji politycznej w Hiszpanii czują się dużo mocniejsi. To od ich głosu zależy przyszłość rządu Sancheza.

Polityczna współpraca z katalońskimi nacjonalistami

Maciej Stasiński przypomina, że w ubiegłorocznych wyborach w Hiszpanii, Partia Socjalistyczna Pedro Sancheza przegrała z prawicową Partią Ludową. - Okazało się, że grozi jej odsunięcie od władzy jeżeli nie zdoła zgromadzić większości. Większość tę Partia Socjalistyczna mogła zdobyć wyłącznie dzięki pomocy dwóch partii nacjonalistów katalońskich obecnych w parlamencie. W sumie te partie mają 14 głosów - analizuje gość audycji. 


POSŁUCHAJ

35:55

Kolejne referendum w Katalonii? "Dla premiera Hiszpanii wiążąca jest sprawa utrzymania władzy" (Więcej świata/Jedynka)


Jak Pedro Sanchez zmieniał zdanie ws. Katalonii?

Przypomina, że jeszcze przed wyborami przedstawiciele Partii Socjalistycznej utrzymywali, że nie ma mowy o amnestii dla nieskazanych jeszcze lub ściganych prawem separatystów odpowiedzialnych za zamach stanu, nielegalne referendum w roku 2017 i jednostronne ogłoszenie deklaracji niepodległości. - Z dnia na dzień Sanchez zmienił zdanie. Powiedział, że amnestia będzie i że jest ona zgodna z Konstytucją - precyzuje gość Jedynki. 

Rozpoczęto więc poufne negocjacje ze zbiegłym za granicę byłym premierem Katalonii, a następnie doprowadzono do uchwalenia owej amnestii, w pierwszym głosowaniu. Co więcej, szef katalońskiego rządu Pere Aragonès powiedział niedawno, że jest przekonany, że rząd Sancheza zgodzi się na kolejne referendum. - Żadna obietnica nie jest wiążąca dla premiera. Wiążąca dla niego jest sprawa utrzymania władzy - zaznacza. 

---

Dodaje jednocześnie, że ogólnokrajowe referendum w chwili obecnej jest niemożliwe, a z punktu widzenia Konstytucji nielegalne. - To co mówią nacjonaliści katalońscy jest ich stanowiskiem, do którego mają prawo. Natomiast do zmiany tego przepisu nikt nie jest władny poza hiszpańskim parlamentem - podsumowuje.

W audycji również:

- ambasadorowie krajów unijnych zajmą się dzisiaj umową o bezcłowym handlu z Ukrainą - tak zdecydowała Belgia, kierująca pracami Unii w tym półroczu. Zmian w umowie domagają się przede wszystkim Polska i Francja,

- czego Ukraina oczekuje od Unii Europejskiej? Jak zdaniem Kijowa powinny wyglądać relacje ze wspólnotą i porozumienia handlowe?,

- po ataku terrorystycznym, do którego doszło 22 marca w sali koncertowej w podmoskiewskim Krasnogorsku w Rosji nasilają się prześladowania migrantów z Azji Centralnej - informują media zajmujące się problematyką regionu. Według rosyjskiej prasy czterej domniemani sprawcy zamachu są Tadżykami,

- w Turcji ujęto 147 osób podejrzanych o związki z organizacją Państwo Islamskie - poinformował we wtorek turecki minister spraw wewnętrznych. Zatrzymania przeprowadzono w 30 prowincjach. Do ostatnich zatrzymań doszło na tle piątkowego ataku na salę koncertową pod Moskwą. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie właśnie Państwo Islamskie prowincji Chorasan,

- Wyspy Brytyjskie wciąż są potęgą turystyczną - prawie sześć milionów ludzi odwiedziło w zeszłym roku najpopularniejszą atrakcję Zjednoczonego Królestwa, czyli muzeum brytyjskie. Tak wynika z zestawienia opublikowanego przez ALVA - zrzeszenia szefów największych atrakcji turystycznych. W zestawieniu dominuje Londyn, ale mocno rozpychają się też inne części królestwa: szczególnie Szkocja i Irlandia Północna.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich, kierownik Zespół Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej), Maciej Stasiński (Gazeta Wyborcza), prof. Walenty Baluk (dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie)

Data emisji: 21.03.2024

Godzina emisji: 17.19

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.