Polska Misja Medyczna powstała 25 lat temu przy okazji katastrofy humanitarnej spowodowanej wybuchem wojny w Kosowie i masowymi ucieczki Albańczyków z terenów objętych konfliktem.
Prowadzący audycję Krzysztof Grzesiowski rozmawiał z szefową organizacji o okolicznościach powstania fundacji oraz o współczesnych wyzwaniach związanych z niesieniem pomocy humanitarnej.
Małgorzata Olasińska-Chart mówiła, że wydarzeniem numer jeden jest sytuacja w Strefie Gazy. - Jest to największy kryzys humanitarny, który obserwujemy od wielu lat. Nie tylko jeżeli chodzi o skalę zniszczeń i ofiar - zauważyła gościni Jedynki.
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy
Rozmówczyni Jedynki tłumaczyła, że w historii były katastrofy, które pochłonęły więcej niż 30 tys. osób. Tak było między innymi podczas tsunami w Azji, gdy zginęło blisko 150 tysięcy ludzi. - Ale tutaj jest inaczej. Dlatego że w takich państwach, gdzie są olbrzymie kryzysy humanitarne - jak Jemen, Afganistan, Syria czy Wenezuela - organizacje pozarządowe mogą natychmiast wjechać z pomocą humanitarną. Granice są otwarte. Wręcz często rządy tych krajów proszą o pomoc humanitarną ONZ - zauważyła. Ale - dodała - Gaza jest inna.
- Gaza jest jedynym konfliktem, gdzie organizacje takie jak Polska Misja Medyczna nie mogą dostarczyć pomocy, ONZ nie może dostarczyć pomocy. Granice są zamknięte. Izrael blokuje dostawy żywności, paliwa do generatorów, leków. My nie możemy zacząć pomocy - podkreśliła.
Małgorzata Olasińska-Chart przypomniała, że w Strefie Gazy uwięzionych jest blisko 2,3 mln osób. - Na naszych oczach dzieci umierają z głodu. To jest coś, co obserwowaliśmy naprawdę w najczarniejszych latach historii Afryki Subsaharyjskiej - tłumaczyła dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.
Więcej w audycji:
Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Małgorzata Olasińska-Chart (dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej)
Data emisji: 29.03.2024
Godzina emisji: 12.17
pkur/wmkor