Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury

Data publikacji: 01.04.2024 11:45
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 12:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Robert Piaskowski został nowym dyrektorem Narodowego Centrum Kultury. Jak będzie wyglądała działalność instytucji pod jego kierunkiem?
Robert Piaskowski został nowym dyrektorem Narodowego Centrum Kultury. Jak będzie wyglądała działalność instytucji pod jego kierunkiem?, Autor - Art Service 2/PAP
Narodowe Centrum Kultury ma czerpać z przeszłości, opierać się na teraźniejszości i przede wszystkim patrzeć na to, co przed nami. - Ważne jest to, jak opowiadamy kulturę w kraju i na zewnątrz. To umiędzynarodowienie traktuję jako obecność na najważniejszych forach kultury na świecie, gdzie nie ma kto odpowiadać o kulturze naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
  • Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza 4 marca na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury powołany został Robert Piaskowski.
  • Jednym z jego priorytetów jako szefa instytucji będzie m.in. przygotowanie NCK do aktywnego udziału w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. Będzie odpowiadał w szczególności za koordynację krajowych wydarzeń kulturalnych, towarzyszących prezydencji.
  • Robert Piaskowski ma również rozwijać zadania własne NCK we współpracy z narodowymi oraz lokalnymi instytucjami kultury, wzmacniając rolę i markę NCK oraz wspierając lokalne podmioty, animatorów i twórców.

Robert Piaskowski blisko miesiąc temu objął funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Jak ocenia ten czas? - Jest to spotkanie ze znakomitym zespołem, w którym nie brakuje pasjonatów, ekspertów i ludzi, którzy tę instytucję tworzą od wielu lat. Są też tacy rekordziści, którzy pamiętają jej początki, i tych osób bardzo uważnie słucham. Dlatego, że oni mają pamięć o instytucji i widzą, jak owoce ich pracy dojrzewają latami i rozkładają się właściwie na cały kraj - komentuje.

- Mam poczucie dumy, że mogę tym zespołem kierować, ale mam również poczucie wdzięczności, bo każdego dnia uczę się czegoś ważnego. Spotkała mnie ogromna serdeczność oraz otwartość - dodaje.


POSŁUCHAJ

45:44

Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury (Jedynka/ Spacer z kulturą)

 

Potrzebna poprawa komunikacji z odbiorcą

Jakie będzie Narodowe Centrum Kultury? - Myślę, że NCK jest w bardzo dobrej kondycji jako instytucja sprawna zarządczo, jako instytucja, która potrafi przetworzyć ogromną ilość programów grantowych, wspierających i rozwijających kompetencje pracowników sektora kultury - odpowiada Robert Piaskowski.

- NCK jest też instytucją, która w dużej mierze musi poprawić swoją komunikację z odbiorcą. Jest bardzo dużo rzeczy, które tworzy, tak samo wydarzeń i propozycji. One są z różnych poziomów. Tzn. z poziomu jednego z warszawskich domów kultury (…), a z drugiej strony dużo ważniejsza jest praca związana z całym ekosystemem kultury w kraju. To my nadajemy znaczenie pracy ponad dwóch tysięcy centrów kultury w całej Polsce. Wchodzimy w koalicję z Biblioteką Narodową i z Instytutem Książki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, wspieramy również w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej - kontynuuje gość Jedynki.

Otwartość na nowe zjawiska w kulturze

Robert Piaskowski przyznaje, że w dużej mierze chciałby otworzyć się na bardziej pluralistyczny model kultury.

- Chodzi również o większą otwartość na nowe zjawiska w kulturze. Mam na myśli większą odpowiedzialność środowiskową sektora kultury. Na transformację społeczną w kierunku otwartego, pluralistycznego, tolerancyjnego społeczeństwa. Chciałbym także bardziej umiędzynarodowić NCK, bo to wszystko, co produkujemy, analizujemy i pokazujemy, to jest też świetny materiał dla odbiorcy międzynarodowego - mówi.

Dyrektor NCK nie chciałby natomiast, aby jego jednostka była skoncentrowana tylko na tym, co sama wymyśli i wytworzy.

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

Gościem audycji jest również Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w Galerii Kordegarda. Ekspozycja zatytułowana "Sadley i uczniowie" będzie prezentować dokonania Wojciecha Sadleya - klasyka awangardy i tytana polskiej tkaniny artystycznej - oraz czworga twórców z pierwszego dyplomowego rocznika jego pracowni.

W audycji mówimy o Projektowaniu Uniwersalnym Kultury i zachęcamy do aplikowania do kompleksowego programu szkoleniowego. Zapraszamy także na 62. urodziny Trójki oraz spotkania z ludźmi kultury i znakomite koncerty, w tym Lecha Janerki. Rozmawiamy też o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, książkach i czytelnictwie oraz tegorocznej akcji Podziel się Guzikiem, upamiętniającej 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Nie brakuje również kulturalnej zagadki i doborowej muzyki.

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Rozmawiała: Martyna Podolska

Gość: Robert Piaskowski (Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 31.03.2024 r. 

Godzina emisji: 17.07

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.