Robert Piaskowski blisko miesiąc temu objął funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Jak ocenia ten czas? - Jest to spotkanie ze znakomitym zespołem, w którym nie brakuje pasjonatów, ekspertów i ludzi, którzy tę instytucję tworzą od wielu lat. Są też tacy rekordziści, którzy pamiętają jej początki, i tych osób bardzo uważnie słucham. Dlatego, że oni mają pamięć o instytucji i widzą, jak owoce ich pracy dojrzewają latami i rozkładają się właściwie na cały kraj - komentuje.
- Mam poczucie dumy, że mogę tym zespołem kierować, ale mam również poczucie wdzięczności, bo każdego dnia uczę się czegoś ważnego. Spotkała mnie ogromna serdeczność oraz otwartość - dodaje.
Potrzebna poprawa komunikacji z odbiorcą
Jakie będzie Narodowe Centrum Kultury? - Myślę, że NCK jest w bardzo dobrej kondycji jako instytucja sprawna zarządczo, jako instytucja, która potrafi przetworzyć ogromną ilość programów grantowych, wspierających i rozwijających kompetencje pracowników sektora kultury - odpowiada Robert Piaskowski.
- NCK jest też instytucją, która w dużej mierze musi poprawić swoją komunikację z odbiorcą. Jest bardzo dużo rzeczy, które tworzy, tak samo wydarzeń i propozycji. One są z różnych poziomów. Tzn. z poziomu jednego z warszawskich domów kultury (…), a z drugiej strony dużo ważniejsza jest praca związana z całym ekosystemem kultury w kraju. To my nadajemy znaczenie pracy ponad dwóch tysięcy centrów kultury w całej Polsce. Wchodzimy w koalicję z Biblioteką Narodową i z Instytutem Książki w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, wspieramy również w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej - kontynuuje gość Jedynki.
Otwartość na nowe zjawiska w kulturze
Robert Piaskowski przyznaje, że w dużej mierze chciałby otworzyć się na bardziej pluralistyczny model kultury.
- Chodzi również o większą otwartość na nowe zjawiska w kulturze. Mam na myśli większą odpowiedzialność środowiskową sektora kultury. Na transformację społeczną w kierunku otwartego, pluralistycznego, tolerancyjnego społeczeństwa. Chciałbym także bardziej umiędzynarodowić NCK, bo to wszystko, co produkujemy, analizujemy i pokazujemy, to jest też świetny materiał dla odbiorcy międzynarodowego - mówi.
Dyrektor NCK nie chciałby natomiast, aby jego jednostka była skoncentrowana tylko na tym, co sama wymyśli i wytworzy.
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
Gościem audycji jest również Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w Galerii Kordegarda. Ekspozycja zatytułowana "Sadley i uczniowie" będzie prezentować dokonania Wojciecha Sadleya - klasyka awangardy i tytana polskiej tkaniny artystycznej - oraz czworga twórców z pierwszego dyplomowego rocznika jego pracowni.
W audycji mówimy o Projektowaniu Uniwersalnym Kultury i zachęcamy do aplikowania do kompleksowego programu szkoleniowego. Zapraszamy także na 62. urodziny Trójki oraz spotkania z ludźmi kultury i znakomite koncerty, w tym Lecha Janerki. Rozmawiamy też o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, książkach i czytelnictwie oraz tegorocznej akcji Podziel się Guzikiem, upamiętniającej 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Nie brakuje również kulturalnej zagadki i doborowej muzyki.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Rozmawiała: Martyna Podolska
Gość: Robert Piaskowski (Narodowe Centrum Kultury)
Data emisji: 31.03.2024 r.
Godzina emisji: 17.07
DS/wmkor
Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury - Jedynka - polskieradio.pl