Papież Polak stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku, ponad 26 lat. Stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był nazywany papieżem z kraju zza "żelaznej kurtyny", człowiekiem który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu oraz komunizmu. Pozostały po nim nadal aktualne kazania i nauczanie.
Gość PR1 przypomniał, że dla katolików "zobowiązującym nauczaniem jest nauczanie obecnego papieża". - Nie można przeciwstawiać nauczania jednego papieża drugiemu. Niemniej jednak Jan Paweł II miał wyraźnie mocne punkty, do których nie dorastał papież Franciszek, a nawet Benedykt XVI - to jest przede wszystkim katolicka nauka społeczna, która leży odłogiem i w ogóle się do niej nie sięga - zastrzegł Grzegorz Polak.
Niedoceniana zasada katolickiej nauki społecznej
Polak ocenił, że mimo upływu lat i zmian jakie nastąpiły w społeczeństwie, katolicka nauka społeczna proponowana przez polskiego papieża jest aktualna. - Jan Paweł II wprowadził taką czwartą zasadę do katolickiej nauki społecznej - zasadę solidaryzmu. Impulsem była oczywiście polska "Solidarność" - zauważył.
Wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyjaśnił, że święty papież proponował wprowadzić zasadę solidaryzmu na poziomie stosunków społecznych i międzynarodowych, a także regionalnie.
Czytaj także:
Jako kolejny istotny punkt nauczania papieża gość wymienił kulturę, a w dalszej części rozmowy zagadnienia związane z pokojem na świecie.
W rozmowie dyskutowano także o lekcjach dla całego świata płynących w postawy Jana Pawła II.
Specjalny podcast Polskiego Radia "Jan Paweł II. Nauczanie":
Więcej w nagraniu rozmowy.
Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 2.04.2024
Godzina emisji: 12.26
PR1/st