Gdzie znajdowała się Bazylikata?
Bazylikata to region znajdujący się na południu Półwyspu Apenińskiego, ze stosunkowo krótką linią brzegową. - Główne ośrodki, tak jak słynne miasto Matera, mieszczą się w głębi lądu. To bardzo specyficzne miejsce. Sama Matera kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi, zupełnie wyjątkowymi w skali całych Włoch, ale pewnie i Europy, zabudowaniami wykutymi w skale - zwraca uwagę prof. Monika Rekowska.
Jakie plemiona zamieszkiwały Półwysep Apeniński?
Podczas dyskusji na temat Półwyspu Apenińskiego najczęściej przywoływani są Rzymianie i Etruskowie. Tymczasem region ten zamieszkiwało wiele plemion italskich. - Z racji tego, że posługiwały się dialektami indoeuropejskimi, można twierdzić, że są to rdzenne ludy. (...) Przede wszystkim należałoby wspomnieć o plemionach Sabinów, ale również Samnitach, Umbrach, Wolskach czy Enotrach - wylicza gość "Eureki".
Co znalazło się na wystawie "Skarby starożytnej Bazylikaty"?
Ci ostatni byli twórcami wspaniałej kultury, o czym zaświadczają eksponaty zgromadzone na wystawie "Opowieść o pięknie. Skarby starożytnej Bazylikaty". To m.in. przykład pochówku szkieletowego kobiety, z VIII wieku p.n.e. - Jeżeli popatrzymy na wyposażenie grobowe to oprócz wspaniałych ozdób brązowych i broni brązowej, czymś zupełnie nadzwyczajnym jest obecność ozdób z bursztynu - podkreśla prof. Rekowska.
Twórcy wystawy twierdzą, że mamy do czynienia z bursztynem pochodzącym znad Bałtyku. - To daje pojęcie o rozległości kontaktów, ale i o bogactwie, które pozwalało ściągnąć surowiec z miejsc tak oddalonych - przyznaje rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej. Tym bardziej, że nie mówimy tu o pojedynczych bursztynowych koralikach, a o całych łańcuchach i koliach. - To okazja nie do przecenienia, żeby poznać coś, czego normalnie nie zobaczymy - dodaje.
Katarzyna Kobylecka zwróciła uwagę na gust kobiet zamieszkujących starożytną Bazylikatę. Urzekają m.in. czepce - niezwykłe ozdoby na włosy misternie tworzone z brązowego drutu. - Sposób obróbki tego materiału świadczy o umiejętnościach rzemieślniczych. (...) Nie lekceważyłabym również przedmiotów codziennego użytku, jak wypalanych toczonych na kole naczyniach glinianych czy też terakotowych - podsumowuje gość Jedynki.
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
Dzień - 29 marca 1974 roku - stał się początkiem jednego z najsłynniejszych odkryć w dziejach światowej archeologii. Odsłonięta Armia Terakotowa - licząca niemal 8,5 tysiąca figur - to zaledwie część ogromnego kompleksu grobowego pierwszego cesarza Chin.
Kurhan kryjący jego pochówek i zgromadzone tam skarby - choć doskonale widoczny w terenie - nie został dotąd wyeksplorowany. Dlaczego?
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Katarzyna Kobylecka
Goście: Katarzyna Czapska (orientalistka i archeolog z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Wydziału Archeologii UW), prof. Monika Rekowska (Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW)
Data emisji: 5.04.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg/wmkor