Wiosna i lato 2024 w prognozach. Czy Polsce grozi susza?

Data publikacji: 10.04.2024 16:00
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 17:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy podczas tegorocznego lata Polsce grozi susza?
Czy podczas tegorocznego lata Polsce grozi susza?, Autor - Wojmac/Shutterstock
Zdaniem ekspertów tej wiosny nie powinna nam grozić susza, a to za sprawą wyjątkowo deszczowej jesieni i krótkiej, ale obfitej w śnieg zimy. Studiując prognozy, zwłaszcza te długoterminowe, powinniśmy jednak zachować dużą rezerwę. 
  • Część prognoz zakłada, że tegoroczna wiosna będzie znacznie cieplejsza od tych z poprzednich lat. Przykładem są tegoroczne Święta Wielkanocne, kiedy to w niektórych regionach kraju temperatura sięgała aż 26 stopni Celsjusza.
  • Ważną kwestią pozostaje również to, czy grozi nam susza. Choć w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognoz dokonuje się nawet z czteromiesięcznym wyprzedzeniem, ich sprawdzalność często pozostawia wiele do życzenia. 

Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w Katowicach zwraca uwagę, że weszliśmy w okres z temperaturami typowo wiosennymi. - Według naszych prognoz średnioterminowych, mają one utrzymać się do połowy kwietnia. W okolicach 15-16 kwietnia ma przyjść większe ochłodzenie - przewiduje. Zastrzega jednocześnie, że prognoza powyżej siedmiu dni charakteryzuje się niższą sprawdzalnością. 


POSŁUCHAJ

08:04

Wiosna i lato 2024 w prognozach. Czy Polsce grozi susza? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jakie lato nas czeka?

Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozy długoterminowe tworzone są nawet z czteromiesięcznym wyprzedzeniem. - Natomiast sprawdzalność prognoz na miesiąc do przodu wynosi ok. 60 proc. To oznacza, że dwie na trzy prognozy się sprawdzają - wyjaśnia. Dodaje, że w prognozach długoterminowych nie są podawane konkretne wartości temperatury, a średnie wartości dla całego miesiąca.

Według najnowszej prognozy eksperymentalnej, w maju tego roku temperatura i opady mają utrzymywać się w normie. - W czerwcu temperatura powyżej normy i opady w normie, w lipcu również temperatura powyżej normy, a opady w normie. W sierpniu podobnie jak w czerwcu i lipcu. Także lato ma być bardzo gorące, ale to są temperatury średnie dla całego miesiąca i na podstawie tych prognoz bardzo ciężko zaplanować sobie urlop - precyzuje. 

YouTube/IMGW PIB

Czy Polsce grozi susza?

Radosław Droździoł przypomina, że zjawisko suszy jest bardzo "podstępne". - W przypadku powodzi mamy określone ramy czasowe. Wiemy, kiedy następuje fala wezbraniowa, i wiemy, kiedy ta powódź się kończy. W przypadku suszy właściwie nie wiemy, kiedy się zaczyna, kiedy mamy do czynienia z epicentrum, a kiedy się kończy. Ona sobie "faluje". Z takimi suszami mamy w Polsce do czynienia właściwie cały czas - wskazuje.

Natężenie suszy ulega zmianom, istnieje również podział. Obok suszy w sensie gospodarczym występuje susza meteorologiczna, susza rolnicza i susza hydrologiczna. Kluczowym zagadnieniem pozostaje rozkład opadów. - W wyniku zmian klimatu ten rozkład się zmienia. Kiedyś występowały okresy deszczowe trwające dwa, trzy dni, natomiast charakter opadów zdecydowanie się zmienia. Mamy do czynienia z opadami gwałtownymi - podsumowuje.

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Radosław Droździoł (Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w Katowicach)

Data emisji: 10.04.2024

Godzina emisji: 9.35

mg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.