Tadeusz Wicherek ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W swojej karierze zawodowej był m.in. asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie (1984-1989), dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej (1990-2008), dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze (1991-1995), dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej (1999-2005). Od 1990 roku jest związany z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną.
Chciałbym, aby codziennie w Zamościu grano koncert
Od 2007 roku Tadeusz Wicherek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (dawna Włościańska Orkiestra Karola Namysłowskiego). - Dokładnie dzisiaj, 444 lata temu, czyli w 1580 roku, hetman wielki koronny Jan Zamoyski podpisał akt lokacyjny miasta Zamość. Chciałbym, aby ta data wpisała się w świadomość mieszkańców całej Polski i nie tylko - podkreślił dyrektor w audycji "Muzyczna Jedynka".
Gość radiowej Jedynki przyznał, że miał taki plan, by z tej okazji orkiestra zagrała w mieście 444 koncerty, ale niestety, z przyczyn organizacyjnych, nie będzie to możliwe. - Chcę doprowadzić do takiej sytuacji, że niezależnie od dnia, w którym ktoś przyjedzie do Zamościa, trafi na koncert. My będziemy grali koncerty, krótkie, dla turystów, z muzyką Namysłowskiego, w środku dnia, gdzieś w granicach godziny 14.44 - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Sztompke.
Czytaj także:
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pełni rolę ambasadora narodowej kultury od 1881 roku. - Co jest bardzo ważne, ona powstała jeszcze przed tym, jak Polska odzyskała niepodległość. To była pełna orkiestra symfoniczna, pierwsza na ziemiach polskich. Grała muzykę polską, ludową, którą stworzył, w wersjach symfonicznych, właśnie Karol Namysłowski. To było coś niesamowitego! Taka partyzantka muzyczna była źle widziana w zaborze rosyjskim, a tymczasem sam car zezwolił Namysłowskiemu grać. To historia na film! - ocenił.
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych oraz szczególnych zasług w krzewieniu polskiej muzyki w kraju i poza jego granicami, została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przedmiotem jej działalności jest kultywowanie tradycji Włościańskiej Orkiestry Karola Namysłowskiego, opracowywanie nowych programów artystycznych, organizowanie koncertów symfonicznych, oratoryjno-kantatowych, kameralnych, rozrywkowych, okolicznościowych, estradowych i plenerowych. Orkiestra pełni rolę animatora kultury w regionie.
---
Tadeusz Wicherek jest laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1986). Ma na koncie wiele nagrań. W jego repertuarze znajduje się m.in. ok. 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych. Prowadzi czynną działalność koncertową. Występował w wielu znakomitych salach koncertowych, na wielu międzynarodowych festiwalach. Pojawiał się na scenie z gwiazdami muzyki klasycznej oraz popowej i rockowej. Jest dyrektorem "Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…", o którym również opowiedział w audycji "Muzyczna Jedynka".
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Paweł Sztopke
Goście: Tadeusz Wicherek (dyrygent, kompozytor, aranżer, producent muzyczny)
Data emisji: 10.04.2024 r.
Godzina emisji: 13.33
kk/wmkor