Sondaże wskazują na dość duży wzrost poparcia dla ugrupowań prawicowych, skrajnie prawicowych, dla frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należą m.in. Bracia Włosi Giorgii Meloni czy hiszpański Vox, oraz frakcji Tożsamość i Demokracja, która obejmuje m.in. Zjednoczenie Narodowe we Francji czy Alternatywę dla Niemiec.
- Jeśli te frakcje wzmocnią swój stan posiadania w PE, to może to wzmóc chaos, jeśli chodzi o niektóre polityki europejskie. Nie będzie wiadomo, w którym kierunku legislacyjnie UE będzie szła. Chodzi tu m.in. o politykę klimatyczną, migracyjną czy rozszerzania Unii.
Blok prawicowy - jeśli wynik wyborów będzie taki, jak wskazują sondaże - będzie mógł liczyć na większość w europarlamencie. To oznacza, że prawdopodobnie UE stanie się mniej progresywna, bardziej konserwatywna. Co samo w sobie nie jest złe, jeśli to odzwierciedla nastroje społeczne w Europie - stwierdził Paweł Zerka z European Council of Foreign Relation.
- Ja obawiam się tego, że Europa stanie się mniej sterowana, podczas gdy znajdujemy się w sytuacji, gdy trwa wojna za naszymi granicami, gdy możliwe jest, że w USA wybory prezydenckie wygra Donald Trump, gdy Rosja staje się zagrożeniem dla państw europejskich. W tych bardzo niebezpiecznych czasach ja odczytuję to jako zagrożenie, gdyby nagle UE miała stać się mniej sprawna - powiedział gość audycji "Więcej świata".
Zdaniem rozmówcy Magdaleny Skajewskiej to nie jest tak, że siłom proeuropejskim ubywa wyborców, ale są oni mniej zmotywowani do wyborów w tym roku, zwłaszcza w porównaniu z wyborcami eurosceptycznymi.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego zakładający monitoring podwodnej infrastruktury krytycznej znajdującej się na tym akwenie. Relacja: Michał Strzałkowski.
Jakie są szanse na rozliczenie rosyjskich zbrodni wojennych i jaka jest ich skala? "Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy prowadzi 27 postępowań karnych w sprawie egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskich okupantów, w tym zabójstw 54 żołnierzy" - poinformował przedstawiciel prokuratury generalnej Jurij Biełousow. Relacja: Maciej Jastrzębski z Moskwy.
Hiszpania walczy z wysokimi cenami mieszkań. Premier Pedro Sanchez zapowiedział likwidację programu tzw. złotych wiz, które uprawniają obywateli państw spoza Unii Europejskiej do pobytu stałego w Hiszpanii w zamian za zakup nieruchomości w tym kraju. "Złote wizy prowadzą do zawyżania przez cudzoziemców cen lokali" - stwierdził Sanchez. Gość: prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka. ETPC przyznał rację grupie starszych Szwajcarek, które wskazywały, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków w walkę ze zmianami klimatycznymi, co naraża je na śmierć podczas fali upałów. Gość: Marcin Kowalczyk z WWF Polska.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 10.04.2024
Godzina emisji: 17.18
kk