Gdzie działa Instytut Polonika?
Piotr Ługowski, szef programu Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą w Instytucie Polonika, przypomina, że niezwykle istotnym miejscem dla polskiej kultury jest włoska Padwa. - Właściwie pierwsze projekty we Włoszech Polonika tam realizowała. Była to konserwacja tablic epitafijnych, popiersie Jana III Sobieskiego - wylicza gość audycji "Skarby kultury polskiej".
Jakie dzieła sztuki skrywa kościół polski w Rzymie?
Z czasem eksperci przenieśli się do centralnych Włoch, gdzie opieką konserwatorską objęty został kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. - To tak naprawdę najstarsza polska parafia poza granicami. Metryką sięga czasów soboru trydenckiego, czyli XVI wieku - przypomina rozmówca Anny Stempniak. Współpraca Poloniki i polskiego kościoła rozpoczęła się w roku 2019.
Wówczas, w związku z planowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawą, renowacji poddano obrazy "Święta Jadwiga Śląska" oraz "Wskrzeszenie Piotrowina". - W kolejnych latach, już po ekspozycji tych obrazów, staraliśmy się kontynuować prace w kościele i w roku 2022 poddaliśmy konserwacji kolejne dwa obrazy. To "Święty Jan Kanty" oraz "Cud świętego Kazimierza pod Połockiem" - zdradza Piotr Ługowski.
Dodaje, że w zeszłym roku rozpoczęto prace w zakrystii, gdzie również znajduje się wiele obrazów. - Bardzo ważnym dziełem była dla nas konserwacja najwcześniejszego obrazu Szymona Czechowicza, "Ukrzyżowanie". Wykonał ten obraz w roku 1715, a więc niedługo po przybyciu do Rzymu. Stan obrazu był do tego stopnia zły, że badacze podawali w wątpliwość autorstwo tego obrazu - wskazuje.
YouTube/Instytut Polonika
Ocalić polskie dziedzictwo we Francji
Liczne polskie zabytki odnajdziemy również we Francji. Wędrowaliśmy tam w różnych okresach naszej historii, Instytut Polonika skupia się jednak na spuściźnie Wielkiej Emigracji. - Od początku objęliśmy opieką cmentarz Les Champeaux w Montmorency. Tam, z okazji stulecia odzyskania niepodległości, środki poświęciliśmy na konserwację dzieł związanych z rodzinami ojców naszej niepodległości - wyjaśnia gość Jedynki.
Chodzi o nagrobek Bronisława Piłsudskiego i nagrobek rodziny Paderewskich. W kolejnych latach zajęto się grobem Olgi Boznańskiej, grobem Cypriana Kamila Norwida czy Juliana Ursyna Niemcewicza. - W planach mamy konserwację kaplicy Reyów i Branickich w Montrésor. To duży obiekt kubaturowy. Mieliśmy niedawno okazję tam być. Przygotowaliśmy projekt tego remontu, który dostał zgodę na realizację ze strony francuskiej - podsumowuje Ługowski.
Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Piotr Ługowski (szef programu Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą
w Instytucie Polonika)
Data emisji: 11.04.2024 r.
Godzina emisji: 23.41
mg/wmkor