Terapia lasem. Co dają kąpiele leśne i jak robić to prawidłowo?

Data publikacji: 15.04.2024 13:00
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 13:32
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kąpiele leśne mogą odbywać się samodzielnie lub z przewodnikiem
Kąpiele leśne mogą odbywać się samodzielnie lub z przewodnikiem, Autor - Shutterstock/Maridav
Kąpiele leśne to nowy trend w szukaniu relaksu i ciszy. Kontakt ze środowiskiem leśnym korzystnie oddziałuje na zdrowie i ogólny dobrostan, a nawet wspomaga leczenie czy rehabilitację. Metoda pochodzi z Japonii, gdzie przeprowadzono pierwsze badania naukowe potwierdzające jej skuteczność. 
  • Kąpiel leśna powstała w Japonii i polega na "zanurzeniu się w leśnej atmosferze". 
  • Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jej skuteczność potwierdzono badaniami naukowymi. 
  • Aby odczuć dobroczynny wpływ lasu, powinniśmy spędzić w nim przynajmniej dwie godziny. 

Słowo "kąpiel" nawiązuje do metafory zanurzenia się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów podczas powolnego i uważnego spaceru.  

Korzystamy w lesie ze zmysłów, ale robimy to w taki sposób, że rozdzielamy je. Zajmujemy się osobno wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem, smakiem. Później odpoczywamy, łączymy te wszystkie zmysły i czujemy, że jesteśmy głębiej w lesie - wyjaśnia Adam Markuszewski z Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych.

POSŁUCHAJ

10:58

Terapia lasem. Co dają kąpiele leśne i jak robić to prawidłowo? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Ta skala zmysłów jest szersza niż podstawowe pięć. Można ćwiczyć wyobraźnię. Las jest przestrzenią, gdzie jest bardzo wiele metafor, symboli, które do nas docierają i one mogą wpływać na nasze życie - dodaje gość Jedynki. 

Jak działają kąpiele leśne? 

- Kiedy wchodzimy do lasu, możemy do niego wejść tak, jak do morza, żeby popływać - mówi w "Czterech porach roku" Adam Markuszewski z Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. - Wchodzimy w atmosferę lasu, w te wszystkie związki, które są w powietrzu. Mamy tu świeży tlen, fitoncydy, bakterie, które nam pomagają - wylicza rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. 

Jak mówi Adam Markuszewski, las zaczyna na nas działać już po 15 minutach. - Wtedy zaczyna spadać ciśnienie krwi. Wpływ medyczny spacerów jest najlepszy, kiedy jesteśmy w lesie dwie godziny lub dłużej. To jest optymalny czas. Spada wówczas poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, normuje się ciśnienie krwi, spada tętno, rośnie poziom serotoniny, czyli poziomu szczęścia. Kąpiele leśne uspokajają też natłok myśli - zdradza ekspert.  

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Adam Markuszewski (Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych, przewodnik po Puszczy Kampinoskiej)

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 9.36

kh/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.