- Statystyki bardzo jasno pokazują, że ludzie w lawinowy sposób korzystają z usług elektronicznych i z możliwości składania zeznań przez usługę Twój e-PIT, która jest naszym sztandarowym programem do rozliczania - mówi w "Czterech porach roku" naczelnik Wydziału Obsługi Klienta Indywidualnego w Ministerstwie Finansów Emilia Folfoszyńska.
PIT online. Czy coś musimy robić?
Dzięki usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą w wygodny i bezpieczny sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online. Do 30 kwietnia podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 rok, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
- Jeśli chodzi o zeznania prezentowane w usłudze Twój e-PIT, są one przygotowane na podstawie informacji od płatników, a w przypadku seniorów na podstawie informacji z organów rentowych. Podatnik znajdzie tam wszystkie dane, które są ujęte w tych informacjach, oraz oczywiście znajdzie ewentualnie numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą chciał wesprzeć w roku ubiegłym - mówi gościni Jedynki i dodaje, że jeśli chcemy nadal wspierać tę samą organizację, warto sprawdzić, czy nadal znajduje się ona w Wykazie Organizacji Pożytku Publicznego. Możemy także zmienić wspieraną dotychczas organizację na inną.
Grupą osób, która nie musi, jeśli nie chce, nic robić z rozliczeniem swojego PIT-u są pracownicy etatowi. - Osoby, które uzyskują przychody tylko i wyłącznie ze stosunku pracy, z umów zlecenia, z rent, emerytur, mogą spać spokojnie. Wszystkie te, które powinny rozliczyć się na druku PIT-37 lub PIT-38 - wyjaśnia Emilia Folfoszyńska i zwraca uwagę, że także zeznania podatkowe seniorów są akceptowane automatycznie.
- Ministerstwo podejmuje kroki, żeby osoby, które nie zdążyły złożyć zeznania albo zwyczajnie nie bardzo potrafiły sobie z tym poradzić, czy też nie potrafiły zweryfikować swoich danych, wypełniły ten obowiązek podatkowy. Dlatego zeznania PIT-37 i PIT-38 są akceptowane automatycznie - wyjaśnia.
Ulgi podatkowe. Jakie?
Spora część podatników chce skorzystać z ulg podatkowych. Jakie odliczenia za 2023 rok nam przysługują?
- Tych odliczeń jest bardzo dużo. Najpopularniejszym odliczeniem jest oczywiście ulga na dzieci. Znajduje się ona w zeznaniach przygotowanych przez krajową administrację skarbową w rozliczeniach, które państwo znajdują w usłudze Twój e-PIT. Jest ona przepisywana z roku ubiegłego, a w przypadku kiedy dziecko urodziło się w roku, który rozliczamy, też znajdą państwo tę ulgę w usłudze Twój e-PIT - mówi Emilia Folfoszyńska.
Istnieje także szereg innych ulg, z których warto skorzystać. - Ulga na internet, ulga termomodernizacyjna, ulga rehabilitacyjna. Warto poczytać i sprawdzić, które z nich nam przysługują. Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów są umieszczone podręczniki, które ułatwiają zweryfikowanie, jaka ulga nam przysługuje - radzi rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej.
Ministerstwo Finansów/Youtube
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Emilia Folfoszyńska (naczelnik Wydziału Obsługi Klienta Indywidualnego, Ministerstwo Finansów)
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 11.15
kh/mpkor