Iran twierdzi, że ostatni atak na Izrael był precyzyjny i ograniczony. Z kolei Izrael nazywa go bezprecedensowym atakiem na terytorium swojego kraju. - Na Bliskim Wschodzie dla walczących niesłychanie ważne jest (…), by nie utracić twarzy. To nie musi być rzeczywista nieutrata twarzy, bo wystarczy powiedzieć, że "nie utraciłem twarzy" - zauważa Mariusz Borkowski.
Ekspert zwraca uwagę, że Iran zrewanżował się Izraelowi za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku. Na tym odwet Iranu miałby się zakończyć. - Niektórzy twierdzą, choć trudno to oceniać, że Iran wcale się nie spodziewał spektakularnych ataków i zaatakował starą generacją rakiet. Irańczycy wiedzieli, że militarnie ta operacja nie ma większego sensu. To był tylko gest i dla nich to wystarczyło - wyjaśnia Mariusz Borkowski.
Dlaczego Iran i Izrael nie chcą eskalować konfliktu?
Mariusz Borkowski twierdzi, że Iran i Izrael tak naprawdę nie chcą szerszej wojny regionalnej.
- Im się opłaca wojna, którą toczą od lat 80., czyli taka dla pośredników. Pośrednicy to Hamas w Gazie, a zwłaszcza Hezbollah czy ostatnio w Jemenie wspierane sił, które są prorządowe i anty-Huti, jak również wiele innych organizacji. To tzw. wojna na granicy, gdzie nie ma otwartego konfliktu, ale strony próbują sobie zaszkodzić, m.in. Iran dokonuje różnego rodzaju zamachów na interesy izraelskie, a Izrael na specjalistów pracujących nad bombą nuklearną i techniką rakietową w Iranie - tłumaczy Mariusz Borkowski.
Poza tym w audycji:
- W greckiej Olimpii zapalony został ogień olimpijski, a sztafeta poniesie go do Paryża. Tymczasem rosną obawy o bezpieczeństwo Igrzysk Olimpijskich. Prezydent Francji Emmanuel Macron liczy na zawieszenie broni w czasie trwania igrzysk między innymi na Ukrainie, w Strefie Gazy i w Sudanie. Gość: Georges Mink z Kolegium Europejskiego w Natolinie.
- Argentyna walczy z największą epidemią dengi w swojej historii. Zmarło już prawie 200 chorych. Sytuację pogarszają poważne braki środków odstraszających komary. Media z nadzieją piszą o spodziewanej w najbliższych dniach dostawie preparatów z Polski. Felieton Katarzyny Semaan.
- W Nowym Jorku rozpoczął się proces byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno. To pierwsze postępowanie karne, w którym polityk będzie uczestniczył w charakterze oskarżonego. Gość: prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 17.18
DS/wmkor