Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

Data publikacji: 22.04.2024 10:00
Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Otwarcie wystawy "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Otwarcie wystawy "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, Autor - PAP/Marcin Obara
W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
  • W Muzeum Warszawy została otwarta nowa część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego".
  • Pokazuje ona moment przemiany tętniącej życiem dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. 
  • Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To wystawa, która opowiada osiem lat historii getta, Żydów warszawskich i tej garstki, która ocalała, bo obejmuje okres 1940-1948. Trzon wystawy stanowią zdjęcia pokazujące getto, życie w getcie, eksterminację ludności, zagładę getta i to, co po nim zostało - mówi w "Kulturalnej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia kuratorka wystawy "Świadectwa z getta warszawskiego" Aleksandra Sołtan-Lipska.

POSŁUCHAJ

17:28

Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy (Kulturalna Jedynka)

Dwie strony muru

- Zdjęcia zostały wykonane z różnych perspektyw, bo zarówno w getcie, jak i poza nim. Zostały wykonane przez zawodowców i przez amatorów, przez fotografów niemieckich pracujących na potrzeby Wehrmachtu, Gestapo, przez Żydów, przez Polaków, przez członków ruchu oporu. Pokazują więc różną perspektywę, zupełnie inny sposób widzenia tych samych rzeczy. I pokazują to z obydwu stron muru - wyjaśnia rozmówczyni Anny Stempniak. 

Jednak nie tylko fotografie są świadectwem tego, co się na obszarze getta działo. - Dzisiaj próżno szukać materialnych świadectw obecności Żydów w miejscu, w którym istniało getto. One są ukryte głęboko pod ziemią i wychodzą na światło dzienne w czasie wykopalisk archeologicznych. Pokazujemy trochę takich artefaktów wydobytych w czasie prac wykopaliskowych - mówi Aleksandra Sołtan-Lipska.

Elementem wystawy jest też mapa pokazująca zasięg getta w różnych okresach, gdyż granice getta były wielokrotnie zmieniane. 

Pustynia ruin

- Ekspozycję zamyka fragment filmu nakręconego przez żydowskich filmowców w 1946 roku, wyemitowany dwa lata później. To bardzo przejmujący obraz, który pokazuje miejsce po getcie. To, co pozostało, wielkie rumowisko, wielką pustynię ruin - informuje kuratorka wystawy. 

Wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego" można oglądać w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 42. Ekspozycję można zwiedzać w ramach wystawy stałej na poziomie -1. 

W audycji także:

- Informacje teatralne: ostatnia premiera dyrektora Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie - "Vanitas", "Folwark zwierzęcy" w reż. Jana Klaty w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz "Antygona w Molenbeek" w reż. Anny Smolar w Teatrze Dramatycznym.

- Recenzja Ewy Heine: "Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 23.11

Jedynka/IAR/PAP/kh/mpkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.