Nowak, Kowalski, Wójcik. Jak sprawdzić popularność swojego nazwiska?

Data publikacji: 24.04.2024 12:48
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 13:06
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak sprawdzić popularność swojego nazwiska?
Jak sprawdzić popularność swojego nazwiska?, Autor - Roman Samborskyi/Shutterstock
Ile osób w Polsce nosi to samo nazwisko? Czy najczęściej spotykane w naszym kraju nazwiska to wciąż Kowalski i Nowak? Które z nich jest bardziej popularne? M.in. na te pytania odpowiadaliśmy w środowym wydaniu "Czterech pór roku". 
  • W odpowiedzi na oczekiwania społeczne co roku publikowane są informacje na temat najpopularniejszych imion i nazwisk w Polsce. 
  • Najświeższe dane pochodzą z końca stycznia tego roku i dotyczą osób aktualnie żyjących w naszym kraju. Informacje te można znaleźć TUTAJ.

Jakie nazwiska w Polsce są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze dziś nazwisko w Polsce brzmi Nowak. Łącznie nosi je 200 216 osób, w tym 99 310 mężczyzn i 100 906 kobiet. Przewaga nad miejscem drugim jest ogromna. - Wśród mężczyzn to jest 30 tys. osób przewagi nad Kowalskim. Podobnie ta proporcja ma się w przypadku kobiet - zwraca uwagę Przemysław Chiluta, kierownik Zespołu Rozwoju Rejestrów Państwowych Centralnego Ośrodka Informatyki. 

Podium zamyka nazwisko Wiśniewska/Wiśniewski. Łącznie jest ich w Polsce ok. 108 tysięcy. - Na kolejnych miejscach: Wójcik, Kowalczyk, Kamiński, Lewandowski, Zieliński. Do ósmego miejsca analogicznie kolejność ma się w przypadku kobiet. Natomiast nieco inaczej jest na miejscu dziewiątym i dziesiątym - zdradza gość "Czterech pór roku". U mężczyzn to Woźniak i Szymański, a u kobiet Szymańska i Dąbrowska. 


POSŁUCHAJ

10:24

Nowak, Kowalski, Wójcik. Jak sprawdzić popularność swojego nazwiska? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czy każdy musi mieć nazwisko?

Tabela, którą odnajdziemy na stronie https://dane.gov.pl, zawiera 379 712 pozycji. Nie uwzględniono w niej nazwisk występujących pojedynczo. - Chcemy w ten sposób również chronić prywatność danej osoby, tak by nie było możliwości jej identyfikacji - wyjaśnia Przemysław Chiluta. Dodaje zarazem, że Prawo o aktach stanu cywilnego nie przewiduje sytuacji, w której polski obywatel nie posiada nazwiska. 

W przypadku obcokrajowców osiedlających się w Polsce takie sytuacje się zdarzają. Wówczas, w paszporcie, rubryka "nazwisko" pozostaje pusta. Nawet w przypadku dłuższego mieszkania w Polsce i nabycia obywatelstwa takie osoby nie są zmuszane do przyjęcia nazwiska. - To jest ich dobro osobiste i musimy to szanować, jeśli pozostają w zgodności ze swoim kręgiem kulturowym - podkreśla rozmówca Sławy Bieńczyckiej. 

Jak zmienić nazwisko?

Jeśli chcemy zmienić nazwisko, zgodnie z zapisami ustawy, należy złożyć wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego. Nie mówimy tu jednak o zmianie dowolnej. - Muszą zaistnieć pewne przesłanki. Można zwrócić się na przykład o zmianę na nazwisko będące powszechnym pseudonimem artystycznym albo jeśli mamy nazwisko ośmieszające, nielicujące z godnością - tłumaczy Przemysław Chiluta. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Przemysław Chiluta (kierownik Zespołu Rozwoju Rejestrów Państwowych Centralnego Ośrodka Informatyki)

Data emisji: 24.04.2024 

Godzina emisji: 9.37

mg/wmkor

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.