Dziedzictwo przemysłowe. Czy turystyka industrialna może być atrakcją?

Data publikacji: 29.04.2024 13:00
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 13:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaką drogę musi przejść obiekt, aby dostać "drugie życie"?
Jaką drogę musi przejść obiekt, aby dostać "drugie życie"?, Autor - Shutterstock/patrick001
Coraz więcej zrujnowanych, poprzemysłowych obiektów w Polsce zyskuje nowe oblicze - czyli o modzie na turystykę industrialną. Stare, nieczynne kopalnie, fabryki, elektrownie, magazyny po rewitalizacji stają się atrakcjami turystycznymi, centrami edukacji, gastronomii, ośrodkami kultury. 
  • Turystyka industrialna (przemysłowa) to zwiedzanie dzisiejszych i dawnych kopalni, hut, zapór wodnych, przejażdżki historycznymi tramwajami, starymi pociągami, statkami itd.
  • Jest ona powiązana często z licznymi "przygodami" i unikalnymi przeżyciami, takimi jak np. zjazd windą przemysłową. 

Rewitalizacje przemysłowych obiektów 

Przykładów dbania o dziedzictwo przemysłowe jest wiele: Kompleks EC1, Księży Młyn czy Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Guido w Zabrzu, osada fabryczna w Żyrardowie, Młyny Rothera w Bydgoszczy, Fabryka Norblina czy Elektrownia Powiśle w Warszawie. Najlepszym przykładem rewitalizacji jest Szlak Zabytków Techniki, który jest częścią prestiżowego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i skupia aż 42 poprzemysłowe atrakcje, m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. 

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Jak podkreśla dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska, na początku powstania instytucji, czyli w 2004 roku, mało kto wierzył, że na Śląsku można uprawiać turystykę. - Dziś jesteśmy, w skali całej Polski, szóstym co do wielkości ruchu turystycznego województwem. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego stworzył taki Szlak Zabytków Techniki i przekuwał to, z czego nasz region jest znany, czyli industrial i postindustrial, w atrakcje turystyczne - mówi. 

W skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wchodzą 42 obiekty. - One są dzisiaj perłą w koronie dziedzictwa industrialnego, i dziedzictwa w ogóle, województwa śląskiego. Ten Szlak to nie tylko obiekty znajdujące się w centralnej części aglomeracji śląskiej, ale również od Częstochowy aż po Żywiec, więc będąc w różnych zakątkach naszego regionu, można również otrzeć się i zwiedzić obiekty będące obiektami Szlaku Zabytków Techniki - dodaje gość Jedynki. 

POSŁUCHAJ

09:38

Dziedzictwo przemysłowe. Czy turystyka industrialna może być atrakcją? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Od czego zacząć zwiedzanie Szlaku? 

Światowa Organizacja Turystyki uznała za unikaty Zabytkową Kopalnię Srebrna i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. - To są obiekty, które zostały wpisane pięć lat temu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - zaznacza rozmówczyni Romana Czejarka. - Nie możemy również zapomnieć o Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, czyli w zasadzie już podziemnym, alternatywnym mieście w stosunku do tego miasta, które znajduje się powyżej, gdyż ilość chodników, miejsc do zwiedzania, które znajdują się pod ziemią, tworzy praktycznie drugie żyjące miasto - wyjaśnia. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Sikorska (dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej)

Data emisji: 29.04.2024 r.

Godzina emisji: 9.35

ans/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.