Raport o stanie czytelnictwa
Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa książek już od przeszło trzech dekad. Raport powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 r. Tak jak w poprzednich latach został zrealizowany metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polek i Polaków w wieku co najmniej 15 lat.
Tegoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w latach 2021 i 2022, kiedy to czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34 proc. - W zeszłym roku i dwa lata temu mieliśmy 34 proc., a teraz jest 43. Oczywiście nas to cieszy, zwłaszcza że spodziewaliśmy się wzrostu, ale nie spodziewaliśmy się aż tak wysokiego wzrostu - przyznaje Tomasz Makowski.
Biblioteki coraz częściej odwiedzają mężczyźni
Wynik ten potwierdza zmianę, jaka dokonała się w bibliotekach. Przyczynił się do niej m.in. wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku. Poszerzenie dostępności bibliotek sprawiło, że częściej zaczęli odwiedzać je zwłaszcza mężczyźni w wieku 25-39 lat. - Biblioteka Narodowa ma coraz większy wpływ, dlatego że mamy największą czytelnię w Polsce, czyli polona.pl., ponad 4 mln dostępnych tam publikacji. Widzimy, że ludzie chętnie czytają online - podkreśla dyrektor placówki. - Otwarcie bibliotek w soboty spowodowało, że trafia tam duża część mężczyzn. (...) Jeżeli chłopiec zobaczy dorosłego mężczyznę z książką, a nie widzi go w domu, to zacznie kojarzyć dorosłość z książką. Bo główną przyczyną nieczytania w Polsce jest to, że my nie kojarzymy dorosłości z czytaniem - dodaje gość Jedynki.
Kryminały i romanse najbardziej popularne
W 2023 r. wśród najpoczytniejszych w Polsce książek były: literatura kryminalna, obyczajowo-romansowa, non-fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) oraz poradniki. - Co ciekawe kryminały są dosyć popularne wśród kobiet, ale możliwe, że wynika to z tego, że dużą część książek tworzyły pisarki specjalizujące się w kryminałach. To nie jest tylko Katarzyna Bonda - stwierdza rozmówca Martyny Podolskiej.
- Bardzo wiele osób sięga w wieku dorosłym np. po Sienkiewicza, po "Potop" czy "Pana Wołodyjowskiego". Nas to cały czas fascynuje. (...) Od stu lat Sienkiewicz wypełnia naszą wyobraźnię - dodaje dr Tomasz Makowski.
Zobacz też:
Ponadto w audycji:
Program przeznaczony jest dla młodych twórców z krajów Europy Środkowowschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. O półroczne stypendium w Polsce mogli ubiegać się twórcy reprezentujący następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura/przekład, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu.
Przed nami ważne święto narodowe: 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czyli Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisanej konstytucji. Święto zostało ustanowione w 1919 i zniesione w 1946 r. Komunistyczne władze nie chciały odwoływać się do konstytucyjnej tradycji.
Nauczycieli i uczniów szkół podstawowych NCK zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie Narodowego Centrum Kultury pt. "Do Hymnu" polegającym na wspólnym jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły.
źródło: NCKultury/YT
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 28.04.2024 r.
Godzina emisji: 17.10
ans/wmkor