Naukowcy z Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi na Uniwersytecie Gdańskim w przypadku nowotworów, próbują skłonić układ immunologiczny człowieka do niszczenia nieprawidłowych komórek, tj. nowotworowych, które są zmutowane.
- Na przykład rak płuca, którym głównie się zajmujemy, przeciąga na swoją stronę komórki regulatorowe. Ich podstawowym zadaniem jest chronienie nas przed chorobami autoimmunologicznymi, natomiast nowotwór wykorzystuje je jako swoją obronę - wyjaśnia prof. Natalia Marek-Trzonkowska.
Ekspert dodaje: - Immunoterapia umożliwia nam zniszczenie konkretnej komórki nowotworowej. Jeżeli używamy w niej komórki układu immunologicznego, to te komórki potrafią różnicować w komórki pamięci, czyli takie komórki, które długo żyją. Jeżeli nowotwór odrodzi się, one mogą go rozpoznać i zniszczyć zanim on się namnoży i urośnie do takich rozmiarów, że będzie za późno do walki.
Na czym polegają prowadzone badania?
Czy można wykorzystać limfocyty w terapiach przeciwnowotworowych? - Ja izoluję komórki, które mają zdolność dobrego komunikowania się z innymi i wydawania im jakby poleceń oraz komórki, które potrafią zabijać. Spośród jeszcze tych komórek wybieram te, które rozpoznają nowotwór danego pacjenta. To jest coś, co udało się nam rozwinąć dzięki badaniom przy realizacji pierwszego projektu. Teraz tę terapię dalej udoskonalamy - mówi prof. Natalia Marek-Trzonkowska.
- Idziemy w kierunku, żeby zrozumieć, jakie cechy nowotworu pozwolą nam przewidzieć, czy ta terapia będzie bardziej skuteczna czy mniej skuteczna u danego pacjenta (…). Obecnie jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie cechy ten nowotwór powinien mieć, żeby nasza terapia była bardzo skuteczna albo jakie cechy ma, żeby była skuteczna w zadowalającym stopniu - kontynuuje.
Dzięki temu po usunięciu guza i zanalizowaniu jego pewnych cech, naukowcy już wiedzą, czy pacjent może podjąć się terapii czy lepiej doradzić mu inny rodzaj leczenia.
Powstanie szczepionka?
- Też bardzo dużo czasu i energii zainwestowaliśmy w odkrywanie tzw. neoantygenów, czyli cech unikalnych dla danego nowotworu. Opracowaliśmy metodę, która pozwala nam zidentyfikować dla każdego pacjenta te unikalne antygeny jego nowotworu. Na tej podstawie można zbudować szczepionkę przeciwnowotworową, terapeutyczną dla tego chorego - zauważa prof. Natalia Marek-Trzonkowska.
Czytaj również:
Audycja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.
Tytuł audycji: Ludzie Nauki / Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Natalia Marek-Trzonkowska (Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi na Uniwersytecie Gdańskim)
Data emisji: 29.03.2024 r.
Godzina emisji: 19.31
DS