Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Portret owalny"

Data publikacji: 06.05.2024 07:55
Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 19:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zapraszamy na nowy "Radiobook" - "Portret owalny"
Zapraszamy na nowy "Radiobook" - "Portret owalny", Autor - Polskie Radio
"Portret owalny" z 1842 roku to nowelka rekordowo krótka, ledwie 3-stronicowa. Historia w historii: narrator, schroniwszy się w opuszczonej, górskiej posiadłości, podziwia zgromadzone w niej dzieła sztuki. Jego uwagę zwraca portret pięknej, młodej kobiety, oprawiony w owalną ramę. W znalezionej w pokoju książce z opisem kolekcji czyta historię obrazu, jego twórcy i ukazanej na nim modelki…
  • "Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w formie audiobooków. 
  • W co drugi poniedziałek o godz. 19.00 publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej.
  • Audiobooki są dostępne bezpłatnie.

Prekursor opowieści grozy i mistrz makabrycznej metafory znowu starszy - tym razem z cyfrowego archiwum Polskiego Radia. Amerykanin Edgar Alla Poe (1809-1849) zasłynął krótkimi opowiadaniami, zwykle wielokrotnie krótszymi niż ich objaśnienia pisane przez uczonych i amatorów. Wieloznaczne i pełne symboli, a przy tym przejmująco realistyczne w warstwie psychologicznej i obyczajowej, są częścią światowego kanonu literackiego.

Centralnym problemem jest tu związek między życiem a sztuką, metaforycznie opisaną jako dążenie do śmierci. Blisko pięćdziesiąt lat później koncept podejmie i fabularnie rozwinie Brytyjczyk Oscar Wilde, tworząc jedno z najsłynniejszych opowiadań w dziejach literatury – "Portret Doriana Graya".

W 1997 roku "Portret owalny" przeczytał Marek Obertyn (1952-2007), jeden z najwspanialszych głosów w dziejach Teatru Polskiego Radia (przez młodszą publiczność zapamiętany jako Hagrid w polskiej wersji językowej filmów o Harrym Potterze).

Źródło: Radiobook/YouTube

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

Posłuchaj także:

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.