Zgodnie z harmonogramem CKE egzaminy maturalne rozpoczną się 7 maja. Część pisemna potrwa do 24 maja. Z kolei w dniach od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja zostanie przeprowadzona sesja ustnych egzaminów maturalnych. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Oprócz tego maturzyści muszą przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Czytaj także:
Egzaminy maturalne. Stres może być pomocny, ale odpowiednio dawkowany
Stres kojarzy nam się z czymś, co obezwładnia i utrudnia wykonanie zadania. Okazuje się jednak, że może on nam również pomagać. - To jest ten dobry stres, który nas mobilizuje i sprawia, że mamy więcej sił oraz lepiej myślimy. Natomiast jeżeli za wcześnie zaczniemy się denerwować, nasza efektywność spada - tłumaczy dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Rodzicu - nie nakładaj presji na maturzystę!
Ekspertka zaznacza, że na poziom stresu u dziecka znaczny wpływ mają rodzice. Chodzi o zwiększanie presji i odsyłanie do nauki w momencie, gdy podopieczny zaczyna słuchać muzyki lub idzie na spacer. Najważniejsze jest jednak, by opiekun nie straszył dziecka i nie zarażał go własnym stresem. - Powinniśmy kontrolować co mówimy i okazywać wsparcie; mówić, że wierzymy. Niekoniecznie powinniśmy chwalić na zasadzie "jesteś super", ale raczej powiedzieć "widzę, że się uczyłeś, wszystko jest pod kontrolą" - radzi psycholożka.
Czego jeszcze powinni unikać rodzice? Na przykład dopytywania dziecka, czy denerwuje się przed egzaminem. - Nadmierny poziom stresu będzie działał przeciwko dziecku. (...) Niech to dziecko, szczególnie tuż przed egzaminem, odpuści sobie. Na przykład niech puści głośno muzykę, bo muzyka też wycisza i pozwala oderwać uwagę od stresu - podpowiada rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej.
Jak poradzić sobie ze stresem? Podpowiada psycholog
Jednym z najprostszych sposobów na opanowanie stresu jest oddychanie. Wystarczy nabrać dużo powietrza i wyobrazić sobie, że stres można z siebie wydmuchać. Gdy to zrobimy, pozostaje wydech. Kolejną techniką, z której maturzysta lub ósmoklasista po wejściu na salę egzaminacyjną, jest koncentrowanie się na wybranych otaczających nas obiektach. Jak wyjaśnia dr Beata Rajba, warto skorzystać z tej metody przed otwarciem arkusza z pytaniami lub w momencie, kiedy poczujemy lęk.
Warto również nie rozmawiać o tym, co czeka nas w ramach egzaminu. - Nie napędzać emocji, tylko zająć się czymś, co nas uspokoi. Być może nie będziemy w stanie czytać książki, ale wystarczy już włączenie muzyki, którą lubimy, być może przejście się na spacer. Można też spróbować humoru; to najlepszy mechanizm obronny - wymienia psycholożka.
Audycja: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Beata Rajba (psycholog, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 6.05.2024
Godzina emisji: 9.38
qch