Odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu. Reportaż Jakuba Tarki

Data publikacji: 08.05.2024 07:30
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 07:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
7 maja 2024 r. odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski - jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu.
7 maja 2024 r. odszedł Jan Ptaszyn Wróblewski - jeden z ostatnich pionierów polskiego jazzu., Autor - Cezary Piwowarski/PR
W wieku 88 lat wczoraj odszedł jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów - Jan Ptaszyn Wróblewski. Zaczynał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku. Z tej okazji na antenie Jedynki przypomnieliśmy reportaż Jakuba Tarki pt. "Dwa kwadranse o Ptaszynie". 
  • Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent i krytyk muzyczny zmarł w wieku 88 lat. Był założycielem licznych zespołów. 
  • Przez dekady nie tylko spajał środowisko jazzowe, ale również zarażał Polaków miłością do tego gatunku
  • Przez ponad pół wieku prowadził w Polskim Radiu swoje słynne "Trzy kwadranse jazzu".

Mógł być świetnym prawnikiem, jak jego ojciec lub racjonalizatorem rolnictwa według uprawnień, które dała mu władza ludowa. Został artystą - jak mówią jego znajomi - generałem polskiego jazzu.

Karierę zaczął w 1954 roku, prowadząc zespoły taneczne. Dwa lata później wystąpił na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie razem z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Ten moment uznawał za profesjonalny początek na scenie jazzowej. W 1958 roku jako pierwszy jazzman z Polski wystapił na amerykańskim festiwalu w Newport. Potem koncertował niemal na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Azji.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski to wielki autorytet dla młodych i starszych muzyków – światowej sławy saksofonista, aranżer, popularyzator jazzu. Wiele jego kompozycji zalicza się do tzw. klasyki polskiej piosenki (np. Żyj kolorowo, Kolega maj, Zielono mi, Dom w malwy malowany).

Prywatnie to niezawodny przyjaciel, człowiek z zasadami i niezwykłym poczuciem humoru. W Trójce od 1970 roku prowadził autorską audycję "Trzy kwadranse jazzu".

Czytaj również: 


POSŁUCHAJ

30:10

"Dwa kwadranse o Ptaszynie" - reportaż Jakuba Tarki (Jedynka)

 

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł reportażu: "Dwa kwadranse o Ptaszynie" 

Autor: Jakub Tarka 

Data emisji: 7.05.2024 r.

Godzina emisji: 23.10

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.