100-lecie surrealizmu
Ekspozycja jest polskim wkładem w światowe obchody jubileuszu 100-lecia surrealizmu. - Mija 100 lat od ogłoszenia manifestu surrealistycznego, ale tak naprawdę surrealizm nie ma takich wyraźnych granic, nawet surrealizm historyczny - mówi w radiowej Jedynce kuratorka wystawy Hanna Doroszuk. - To jest ta magia, która została wyparta przez cywilizację. Nawet Porębski o tym pisał, że ten surrealizm gdzieś zawsze trochę w nas był, a dopiero Breton go wychwycił i opisał. Breton postulował zjednoczenie rzeczywistości i snu i nie traktowanie ich jako dwóch odrębnych światów, tylko właśnie połączenie ich w nadrealność - podkreśla.
300 dzieł sztuki
Wśród 300 prezentowanych dzieł znajdują się obrazy, rysunki, fotografie, przedmioty surrealistyczne i rzeźby. To zarówno prace sięgające początków surrealizmu w latach 20. XX wieku, dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem "Phases", jak i realizacje współcześnie żyjących artystek i artystów.
Wystawa została podzielona zarówno chronologicznie, jak i tematycznie. - Głównie trzymałam się chronologii, bo stwierdziłam, że surrealizm jest na tyle złożonym, wielowymiarowym zjawiskiem i jest tyle wątków, że trzeba je trochę uporządkować - mówi kuratorka wystawy. - O tym surrealizmie w Polsce zaczynamy mówić na szerszą skalę, też na wystawach, więc zaczynamy od dwudziestolecia międzywojennego, potem są lata powojenne, kończymy współczesnością, więc w zasadzie wszystkie te obszary historyczne tutaj się pojawiają - dodaje.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć typowe techniki surrealistyczne, takie jak dekalkomania, surrealistyczne przedmioty, pokażemy także szeroki wybór surrealistycznej fotografii.
źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie/Youtube
Poza pracami z kolekcji MNW na wystawie zaprezentowane są dzieła wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok - Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 9.05.2024 r.
Godzina emisji: 23.45
gov.pl/ans/wmkor