Atak Izraela w Rafah. Organizacje humanitarne przestrzegają przed "rzezią"

Data publikacji: 08.05.2024 18:59
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 19:06
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Palestyńczycy opuszczają swój dobytek w następstwie nakazu ewakuacji wydanego przez armię izraelską w Rafah w południowej Strefie Gazy
Palestyńczycy opuszczają swój dobytek w następstwie nakazu ewakuacji wydanego przez armię izraelską w Rafah w południowej Strefie Gazy, Autor - EPA/HAITHAM IMAD Dostawca: PAP/EPA.
Izraelskie wojsko kontynuuje ostrzały miasta Rafah na południu Strefy Gazy i zapowiada ofensywę lądową z użyciem "ekstremalnej siły". Społeczność międzynarodowa nie kryje sprzeciwu wobec działań izraelskiej armii w mieście, w którym przebywa około miliona osób. 
  • Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy bomb lotniczych do Izraela. Nastąpiło to z obawy przed rozpoczęciem zmasowanego ataku na Rafah w południowej części Strefy Gazy.
  • To nie jedyna forma protestu podejmowana przez przedstawicieli Zachodu. Przedstawiciele organizacji międzynarodowych i humanitarnych ostrzegają, że działania Izraela mogą doprowadzić do "rzezi cywilów".

Jak wygląda sytuacja w Rafah?

- Europejski szpital w Gazie także nie jest już w ogóle dostępny. Sytuacja jest dramatyczna - zwraca uwagę gość audycji "Więcej świata". 

POSŁUCHAJ

29:03

Zmasowany atak Izraela w Rafah? Organizacje humanitarne przestrzegają przed "rzezią cywilów" (Więcej świata/Jedynka)

Chronić ludność cywilną

Rozmówczyni Magdaleny Skajewskiej podkreśla, że siły izraelskie rozpoczęły ofensywę na Rafah, jednocześnie przejmując kontrolę nad granicą z Egiptem. - Odcięta jest droga, którą do Strefy Gazdy docierała pomoc ratująca życie. W następstwie nakazów ewakuacyjnych, tysiące Palestyńczyków została zmuszona do ucieczki ze wschodniej części Rafah. W związku z tym wzywamy do tego, by wojsko izraelskie chroniło ludność cywilną - zaznacza. 

Kluczowe miałoby tu być otwarcie przejścia granicznego we wspomnianym mieście, gdyż jest to kluczowy punkt wjazdu pomocy do Strefy Gazy. 

W audycji również:

- Przywódca Chin, Xi Jinping z wizytą w Budapeszcie - ma służyć przede wszystkim zacieśnieniu stosunków gospodarczych. Węgry mają dobre stosunki z Chinami i często są nazywane ambasadorem tego kraju w Unii Europejskiej. Co ważne, od 1 lipca Węgry obejmują prezydencję w Unii Europejskiej na kolejne pół roku.

- W Malmö we wtorek rozpoczął się 68. konkurs piosenki Eurowizji. Od kilku tygodni służby w Szwecji, we współpracy z policją z Danii i Norwegii, przygotowują się na manifestacje, wzmożoną przestępczość, a nawet ryzyko zamachu terrorystycznego. Szczególne kontrowersje budzi udział w konkursie reprezentantki Izraela - zdaniem wielu fanów konkursu, w obliczu wojny w Gazie, Izrael powinien być wykluczony z Eurowizji, tak jak stało się to w przypadku Rosji po jej ataku na Ukrainę.

- Mimo krytyki ze strony Grecji prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oficjalnie otworzył były kościół bizantyjski Chora w Stambule jako meczet. Zbudowany w IV wieku kościół od XVI wieku funkcjonował jako meczet, a od 1945 roku jako muzeum. Analogiczny krok poczyniono względem świątyni Hagia Sofia. Ponowne przekształcenie kościoła w meczet z zadowoleniem przyjęli wierni muzułmanie, natomiast sąsiednia Grecja i inne kraje apelowały do Turcji o ochronę bizantyjskich zabytków.

- W krajach Europy Zachodniej obchodzona będzie rocznica zakończenia II wojny światowej. W Paryżu prezydent Emmanuel Macron będzie uczestniczył w ceremonii upamiętniającej zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr hab. Robert Rajczyk (Uniwersytet Śląski), Draginja Nadażdin (szefowa polskiego biura Lekarzy Bez Granic), Daniel Zyśk (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 17.18

mg/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.