Gdy rodzic musi wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim pojawia się pytanie, a co z dzieckiem? Czy lepiej oddać je pod opiekę babci/dziadka/niani czy do żłobka? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. To rodzic powinien sam zdecydować, co będzie najlepsze dla jego córki/syna i dla niego samego.
Jak wskazała w audycji "Cztery pory roku" psycholożka kliniczna dzieci i młodzieży Marta Bąkowska, w piramidzie potrzeb dziecka najważniejsze na początku są więzi i przewidywalny rytm dnia. Z tej perspektywy, babcia/dziadek jest więc najlepszym wyborem. Plusów tego rozwiązania jest mnóstwo.
Jednak nie każdy rodzic ma dobre relacje ze swoimi rodzicami czy teściami. Nawet jeśli te stosunki były do tej pory poprawne, mogą się popsuć, gdy wizja opieki nad dzieckiem, jaką ma babcia/dziadek i mama/tata rozjeżdżają się. Wychowanie dziecka w atmosferze napięć i konfliktów na pewno nie jest dobre.
Często bywa też tak, że dziadkowie nie mają możliwości, by zająć się wnukami - sami jeszcze pracują, mieszkają w innym mieście, zdrowie im na to nie pozwala. - Wiele zależy od kondycji dziadków, nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Wielu dziadków mówi, że chętnie będzie widywać swoje wnuki, ale nie podejmie się stałej opieki - zwróciła uwagę psycholożka.
Wówczas jako rozwiązanie rysuje się nam żłobek. W placówce dziecko nie może liczyć na tak indywidualną opiekę, jaką miałoby pod okiem babci/dziadka. Znajduje się jednak pod skrzydłami wykwalifikowanych opiekunów. System opieki żłobkowej przez lata zmienił się na plus. Żłobek to nie jest już jedynie "przechowalnia".
Należy jednak obserwować dziecko. Dla niektórych pobyt w żłobku, to duży stres. Część maluchów nie radzi sobie z nadmiarem bodźców, z tym, że nie mają pod ręką bliskiej osoby, gdy jej potrzebują. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć odbieranie córki czy syna z placówki wcześniej, nie po ośmiu czy dziewięciu godzinach, ale na przykład po drzemce.
W audycji także materiał Małgorzaty Abgarowicz - rozmowa z babcią i prababcią.
Czytaj także:
"Aktywny rodzic" - by łączyć aktywność zawodową z opieką nad dziećmi
Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic".
Tzw. babciowe zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Celem programu jest ułatwienie rodzicom pogodzenia zadań rodzicielskich z aktywizacją zawodową.
Tzw. babciowe wyniesie 1500 zł miesięcznie przez 24 miesiące - od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Marta Bąkowska (psycholożka kliniczna dzieci i młodzieży)
Data emisji: 9.05.2024 r.
Godzina emisji: 9.35
kk