Patodeweloperka. Czym jest i gdzie tkwią jej przyczyny?

Data publikacji: 13.05.2024 16:12
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 22:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mikromieszkania to kolejny temat poruszony w ramach audycji "Tylko szczerze"
Mikromieszkania to kolejny temat poruszony w ramach audycji "Tylko szczerze", Autor - Apinya Kurakhan/shutterstock
Patodeweloperka to zjawisko zataczające coraz szersze kręgi. Mikromieszkania pojawiające się na rynku budzą kontrowersje, ale jednocześnie znajdują one swoich nabywców. O tym zagadnieniu Krzysztof Grzybowski rozmawiał ze słuchaczami i swoim gościem. 
  • Patodeweloperka to problem obecny w skali całego kraju. W ostatnim czasie opinią publiczną wstrząsnął projekt nieruchomości zlokalizowanej w Koszalinie. 
  • Deweloper zaprezentował m.in. koncepcję lokalu o powierzchni 2,5 m kw. 
  • Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem - o "mieszkaniu" możemy mówić tylko wtedy, gdy lokal ma co najmniej 25 m kw. powierzchni użytkowej.

Czym jest patodeweloperka?

Dr Łukasz Drozda rozpoczął od zdefiniowania pojęć, którymi operujemy w przestrzeni publicznej. - Często pod hasło "patodeweloperka" podciąga się wszystkie nieprawidłowości w zakresie mieszkalnictwa. W tej chwili najwięcej mieszkań stawiają deweloperzy, dlatego też ten slangowy zwrot odnosi się do tej branży. Uczciwie należy powiedzieć, że nie wszystko to jest odpowiedzialność deweloperów - zaznacza.


POSŁUCHAJ

32:16

Patodeweloperka. Czym jest i gdzie tkwią jej przyczyny? (Tylko szczerze/Jedynka)

  

Dodaje jednak, że firmy deweloperskie mają różny charakter i różne są również oferowane przez nie projekty. - Problem, który przede wszystkim w Polsce istnieje, to brak alternatywy dla mieszkalnictwa stawianego przez te firmy - tłumaczy rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego. Jednocześnie przypomina, że od roku 2018 o "mieszkaniu" możemy mówić jedynie w sytuacji, w której mamy do czynienia z powierzchnią minimum 25 m kw. 

Mikromieszkania a zdrowie psychiczne

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę na psychologiczny aspekt mieszkania na tak ograniczonym metrażu. - Dobrostan związany z warunkami mieszkaniowymi bardzo wpływa na jakość naszego życia. Czasem biorąc pod uwagę również inne elementy, które mogą niedomagać, jak choćby system ochrony zdrowia, może to powodować szereg problemów. Nie da się na takiej powierzchni dobrze funkcjonować - nie ma wątpliwości. 

Czytaj też:

Czy rynek sam sobie poradzi?

Dr Drozda wskazuje, że przyczyn obecnego stanu rzeczy należy upatrywać m.in. w wieloletnim braku regulacji podejmowanych przez sektor publiczny. Przypomina też, że mikrolokale podwyższają średnie ceny na rynku. - Mniejsze lokale są droższe, zmniejszają dostępność nieruchomości. Ponadto np. w kwestii najmu krótkoterminowego wpływają na to, że warunki pracy są gorsze w porównaniu z infrastrukturą hotelową - analizuje. 

W audycji również:

Czy zarobki powinny być jawne? O tym rozmawialiśmy z gościem, dr Iwoną Babiak, socjologiem i psychologiem.


POSŁUCHAJ

34:34

Czy zarobki powinny być jawne? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Goście: dr Łukasz Drozda (politolog i urbanista), dr Iwona Babiak (socjolog i psycholog)

Data emisji: 13.05.2024 r.

Godzina emisji: 13.00-15.00 

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.