- Ja już tak nie mam dystansu do niej (Nowej Tradycji - przyp. red), że trudno mi nawet odpowiedzieć na pytanie, czym ona dla mnie jest, chociaż często zadajemy je muzykom. Zwłaszcza tym, którzy zgłaszają się do nas, do konkursu, czy potem zmagają się na scenie w studiu imienia Witolda Lutosławskiego i poddają ocenie jury. Jak rozumieją nową tradycję, czyli tę relację między tradycją a artystyczną wolnością. Bo właśnie o to chodzi, na ile tradycja to jest coś, co artystę krępuje, a na ile coś, co dodaje mu skrzydeł - mówi w audycji "Folk ONe" w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kędziorek - dyrektor radiowej Dwójki i redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
- Dla mnie to jest jedna z najważniejszych rzeczy w naszej pracy i w naszej misji Radiowego Centrum Kultury Ludowej, ale to też jest olbrzymia przygoda, bo - zawsze to powtarzam - najbardziej lubię ten etap, kiedy odsłuchujemy zgłoszenia do konkursu muzyki folkowej "Nowa tradycja". Wtedy poznaję tak niesamowitą ilość nowej muzyki i tak ciekawe podejścia do korzeni, do źródeł, do muzyki tradycyjnej, że to jest dla mnie prawdziwa przygoda - mówi. - Pierwszy raz jeden z koncertów festiwalu nowa tradycja także w Czwórce, co sprawia, że tegoroczny festiwal będzie obecny aż na czterech antenach Polskiego Radia - dodaje.
Nowa Tradycja: nisza, która wychodzi do ludzi
- Nowa Tradycja jest dla wszystkich. Mam wrażenie, że ta nisza się bardzo na przestrzeni 25 lat poszerzyła. Poszerzyła się do świata muzyki popularnej, mainstreamowej, rockowej, a oczywiście polega na sięganiu do naszej muzyki tradycyjnej, muzyki ludowej, muzyki regionów i muzyki mniejszości narodowych - mówi z kolei w "Sygnałach dnia" Aleksandra Tykarska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
- Myślę, że są osoby, które nadal by powiedziały, że może to jest nisza, ale (...) ona wychodzi do ludzi i pokazuje, że w naszej muzyce ludowej jest mnóstwo inspirujących i ciekawych rzeczy, z których artyści mogą czerpać i tworzyć popularne, świetne projekty dla wszystkich - podkreśla.
25. Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja
Festiwal zainauguruje w czwartek (16 maja) koncert Piotra Damasiewicza "Into The Roots", który zdobył Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej 24. Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja 2022". Wykonają utwory z premierowej płyty "Świtanie", która powstała we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej.
Piotr Damasiewicz przed Festiwalem Nowa Tradycja/"O wszystkim z kulturą"/Program 2 Polskiego Radia/YT
W piątek, 17 maja, o godz. 16.00 rozpoczną się przesłuchania finalistów Konkursu Muzyki Folkowej: Duality, SAWA, GrandMotherJazz, Napięcie, Zvanai, HrayBery/ ГрайБери. Wieczorem, o godz. 19.30, koncert laureata Folkowego Fonogramu Roku 2023 - Raphaela Rogińskiego - oraz zespołu Odpoczno. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
W kolejnym dniu festiwalu, o godz. 16.00, odbędzie się II część przesłuchań konkursowych. Wystąpią: Sam Kowalski, Magda Kuraś Quintet, Daj Ognia, Gary Gwadera, SUFERI. O godz. 19.30 koncert promujący płytę „Wędrujący ptak” Łukasza Ojdany feat. Drevo & MAriia Ojdana. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Na zakończenie wieczoru wystąpi NAP: Lena Nowak – Ahmad Al – Khatib – Wojciech Pulcyn.
W niedzielę, tuż przed koncertem (godz. 19.00), o godz. 17.00, Piotr Dorosz zaprosi najmłodszych do Kącika Malucha "Źródełko", gdzie w barwny sposób przedstawi świat dźwięków instrumentów ludowych i muzykę dawnej wsi.
Z kolei o godz. 18.00 rozpocznie się koncert laureatów 25. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Zwieńczeniem wydarzenia będzie występ zespołu SenJawaZabawa - transmisja w Dwójce oraz łotewskiego zespołu Tautumejtas - transmisja na antenie radiowej Jedynki.
Występy finalistów będzie oceniać jury w składzie: przewodnicząca Joanna Słowińska – wokalistka, laureatka Konkursu Muzyki Folkowej; Sylwia Błażej – muzykolożka, choreografka, Narodowe Centrum Kultury, Piotr Kędziorek – dyrektor - redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia i szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej; Marcin Kusy – dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki, Marcin Matuszewski – muzyk, dziennikarz radiowej Czwórki i Polskiego Radia dla Zagranicy, Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz oraz Ewa Szczecińska – dziennikarka muzyczna radiowej Dwójki.
25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego partnerami są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Audycje: Sygnały dnia i FOLK ONe
Prowadził: Daniel Wydrych; Maciej Szajkowski
Goście: Aleksandra Tykarska (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Piotr Kędziorek (dyrektor radiowej Dwójki, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej)
Data emisji: 15.05/16.05.2024
kh/wmkor