Polacy prawie dwukrotnie częściej niż mieszkańcy Europy umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca. Ma to zmienić Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. Do sejmowej Komisji Zdrowia trafiło sprawozdanie z realizacji NPChUK w 2022 roku.
Gość Radiowej Jedynki podkreślił, że dziesięcioletni Program jest wielkim osiągnięciem.
- Każdego roku do zagospodarowania będzie 270 mln złotych na poprawę zdrowia kardiologicznego Polaków. Program jest inwestycją w zdrowie Polaków na kolejne lata. Skierowany jest do ludzi, którzy będą mieli nieszczęście zachorować, a choroby układu krążenia dotyczą prawie połowy Polaków - powiedział prof. Marcin Kurzyna.
Choroby krążenia największym zabójcą
Polska nadal należy do krajów o wysokim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych. Wynika to ze stylu życia Polaków, stanu świadomości, częstotliwości zgłaszania się na badania kontrole, z dostępu do ochrony zdrowia. - Mamy trochę do nadrobienia, ale w ostatnich 20 latach polska kardiologia dokonała dużego postępu. Dzięki temu zdrowotne wskaźniki kardiologiczne znacznie się poprawiły. Nadal jednak choroby układu krążenia są największym zabójcą. Na drugim miejscu są choroby nowotworowe - tłumaczył kardiolog.
Do zmiany tego stanu rzeczy ma się przyczynić Narodowy Program Chorób Układu Krążenia. - Najważniejsza jest inwestycja w kształcenie lekarzy, aby było ich więcej. Chodzi zwłaszcza o specjalistów na granicy kardiologii. Bardzo ważna jest też edukacja pacjentów, przyzwyczajanie dzieci do zachowań prozdrowotnych. Dochodzi do tego dostęp do nowoczesnych procedur oraz zmodernizowanie i poprawa dobrej opieki zdrowotnej - wyjaśniał prof. Marcin Kurzyna.
Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce podobnie jak w całej Europie jest choroba niedokrwienna serca. Jednak polska populacja w porównaniu do europejskiej charakteryzuje się prawie dwukrotnie wyższą umieralnością z tego powodu.
W Polsce obserwujemy też bardzo duże rozpowszechnienie głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia: nadciśnienia tętniczego, palenia tytoniu, zaburzeń lipidowych oraz otyłości i cukrzycy. Statystycznie licząc, ryzyka wynikające z naszych zachować, odpowiadają aż za 47 proc. zgonów w Polsce.
Audycja: W samo południe
Prowadził: Paweł Zieliński
Gość: prof. Marcin Kurzyna (kardiolog)
Data emisji: 24.05.2024
Godzina emisji: 12.24
jt