Czy powinniśmy oszczędzać wodę? Ekspert: zasoby tworzą się setkami i tysiącami lat

Data publikacji: 24.05.2024 16:20
Ostatnia aktualizacja: 25.05.2024 14:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy powinniśmy oszczędzać wodę? O tym w Programie 1 Polskiego Radia
Czy powinniśmy oszczędzać wodę? O tym w Programie 1 Polskiego Radia, Autor - shutterstock
Czy Polacy mają świadomość tego, że woda jest zasobem deficytowym i powinniśmy ją oszczędzać? - Jeżeli naruszymy cienką równowagę, że pompujemy za dużo z ujęć wody podziemnej, to może wystarczy to naszemu pokoleniu, ale robimy w ten sposób problem dla kolejnych pokoleń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.
  • Woda wykorzystywana jest do picia, ale także m.in. do prania, zmywania i przygotowywania posiłków.
  • Polacy statystycznie potrzebują dziennie około 100 litrów wody na osobę.
  • W jaki sposób możemy używać wody, żeby robić to oszczędnie?

Czy w związku z ocieplaniem się klimatu mamy problem z wodą? - I tak, i nie. Trzeba to rozpatrywać na wielu płaszczyznach - odpowiada dr Sebastian Szklarek.

- To prawda, że Polska będzie miała rosnące problemy z zasobami wody, ale będzie do dotyczyć przede wszystkim rolnictwa. Ta branża będzie to najbardziej odczuwała - dodaje.


POSŁUCHAJ

34:48

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę? (Jedynka/Tylko szczerze)

 

Czy powinniśmy zakręcać wodę w kranie?

Dr Sebastian Szklarek mówi wprost, że "zakręcanie wody w kranie nie przeciwdziała temu, że jest susza rolnicza". - Zakręcaniem wody w kranie nie rozwiąże się również problemów z wodą w Afryce - twierdzi.

- Nie chciałbym negować takich zachowań, bo one są dobre. Może ich efekt nie jest duży środowiskowo (…), ale zgodzę się z tym, że starsze osoby - pokolenie moich babć i dziadków - były nauczone oszczędzać. Później to zostało zaburzone, jednak teraz to zaczyna wracać. Widzę, że w pokoleniu moich dzieci te nawyki są już od małego utrwalane - kontynuuje gość Jedynki.

Dlaczego nie możemy marnować wody?

Dr Sebastian Szklarek zaznacza, że jeżeli nie zakręcamy wody w kranie lub wylewamy ją na trawnik, to można nazwać to marnotrawstwem. Dlaczego? - Ta woda powinna być na podstawowe potrzeby higieny czy spożycia - wyjaśnia.

- Większość wody w Polsce, około 70 proc. tej wodociągowej, pochodzi z ujęć wody podziemnej. Ta woda kiedyś była deszczem i przesiąkała przez setki, jak nie tysiące lat, w zależności, gdzie znajduje się ujęcie. Technologicznie jesteśmy w stanie wsadzić tam dużo różnych pomp i odpompować ją na powierzchnię. Problem polega na tym, że zasoby tworzą się setkami i tysiącami lat. Jeżeli naruszymy cienką równowagę, że pompujemy za dużo, to może wystarczy to naszemu pokoleniu, ale robimy problem dla kolejnych - dodaje.

Nadmierny pobór wody może spowodować, że zacznie brakować wód podziemnych i trzeba będzie poszukać innego źródła wody pitnej. A żeby móc wytworzyć jedzenie, potrzebne są ogromne ilości wody. - Rośliny potrzebują wody, żeby wzrosnąć (…). Jeżeli chcemy pomóc rolnikom, to nie powinniśmy marnować jedzenia, czyli trzeba kupować z umiarem i docenić ciężką pracę - zauważa dr Sebastian Szklarek.

Poza tym w audycji:

Związki partnerskie. Jeśli wprowadzać, to na jakich zasadach? Gość: dr Jakub Pawliczak, Katedra Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW.


POSŁUCHAJ

36:22

Związki partnerskie. Jeśli wprowadzać, to na jakich zasadach? (Jedynka/Tylko szczerze)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: dr Sebastian Szklarek (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN) dr Jakub Pawliczak (Katedra Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW)

Data emisji: 24.05.2024 r.

Godzina emisji: 13.00-15.00

DS/wmkor

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.