Samotność - choroba XXI wieku. Szczególnie dotyka polskich seniorów

Data publikacji: 29.05.2024 10:43
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 13:36
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
32 proc. osób po 80. roku życia czuje się niepotrzebne - wynika z badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
32 proc. osób po 80. roku życia czuje się niepotrzebne - wynika z badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich., Autor - Viacheslav Nikolaenko/shutterstock.com
Antidotum na samotność jest obecność drugiego człowieka. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczyna kampanię społeczną "Co za różnica?", która ma zwrócić uwagę na wartość, jaką dla seniorów jest kontakt z życzliwymi ludźmi oraz zachęcić do udziału w tzw. wolontariacie towarzyszącym. Chodzi przede wszystkim o podarowanie seniorom swojego czasu i uważności, wysłuchania drugiej osoby.
  • Pod koniec 2022 roku liczba osób w wieku 60 lat wyniosła prawie 10 mln. 
  • Osobom starszym najbardziej doskwiera samotność oraz brak wsparcia towarzyskiego oraz merytorycznego w podejmowaniu decyzji. 

Samotność wśród seniorów 

Seniorzy najczęściej skarżą się na nadciśnienie tętnicze, chorobę zwyrodnieniowe, zaburzenia pamięci, problemy ze słuchem i pogorszenie wzroku. Ale najbardziej doskwiera im samotność oraz brak wsparcia towarzyskiego, ale i takiego merytorycznego w podejmowaniu życiowych decyzji, w tym również i tych decyzji związanych ze zdrowiem. - Osoby po 65. roku życia rzeczywiście najczęściej skarżą się na osamotnienie. Kurczy się grono znajomych, dalszej i bliższej rodziny. Naturalne jest ,że częściej coraz częściej otwierają te kobiety kalendarzyki, notesiki z numerami telefonów po to, żeby kogoś stamtąd wykreślić, a już dużo rzadziej, żeby kogoś tam nowego dopisać - mówi na antenie Jedynki  Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia mali braci Ubogich. 

Jak podkreśla gość Jedynki, że wśród osób, które często lub zawsze odczuwają samotność, to ponad 25 proc. w wieku po 80 roku życia. - Te osoby w około 40 proc. skarżą się na to, że są osobami, które czują się niepotrzebne, niezauważone, zbędne. I czasami mówimy o tym, że osoby starsze mają nam tyle do przekazania, a one tymczasem wcale tego nie czują, a chciałyby się z kimś podzielić chociażby swoim doświadczeniem - dodaje. 

Wolontariat towarzyszący 

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczyna kampanię społeczną "Co za różnica?", która ma zwrócić uwagę na wartość, jaką dla seniorów jest kontakt z życzliwymi ludźmi i zachęcić do udziału w tzw. wolontariacie towarzyszącym.

Celem programu i zadaniem wolontariuszy nie jest całkowita zmiana nawyków seniorów. Pozornie drobne gesty: wspólne chwile, towarzystwo przy filiżance herbaty czy życzliwa rozmowa, w rzeczywisty i namacalny sposób odmieniają codzienność osób starszych i oddalają od nich poczucie samotności, która często prowadzi do depresji.

Czytaj także:


Kondycja fizyczna seniora. Jak ją utrzymać?

-  Niesamowicie ważne życiowo jest dbanie o aktywność intelektualną, o utrzymanie pewnej kondycji psychofizycznej, bycie oczytanym, bycie związanym z kulturą. To się wydają rzeczy, które są tylko dla niektórych, a to jest nieprawda. To jest dla wszystkich, uczenie się nowych umiejętności, które ćwiczą mózg, a nie tylko korzystamy z wiedzy już nabytej, bo wtedy mózg, krótko mówiąc też się zieleni i nie pracuje - wyjaśnia , prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 


POSŁUCHAJ

23:51

Samotność - choroba XXI wieku. Wielu polskich 80-latków żyje samotnie (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Perspektywy ekohydrologiczne dla Polski. Portal rolniczy topagrar.pl systematycznie publikuje prognozy meteorologiczne przygotowywane przez prof. dr Hansgeorga Schonbergera, wykładowcę Uniwersytetu Anhalt, eksperta ds. rolnictwa, ekotrofologii i zagospodarowania krajobrazu.

Profesor przedstawiał swoją prognozę anomalii klimatycznych i zmian pogodowych już na początku bieżącego roku, podczas seminariów, które odbyły się w Polsce. Naukowiec przewidział przymrozki, które stały się w wielu regionach Polski tak dotkliwe, że rząd musiał zaoferować pomoc finansową hodowcom roślin.

Jaka czeka nas sytuacja hydrologiczna latem 2024 w Europie i w Polsce w oparciu o badania opowiedział: dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, autor bloga Świat bez Wody.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Joanna Mielczarek (dyrektorka Stowarzyszenia mali braci Ubogich), prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński (Warszawski Uniwersytet Medyczny), dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH PIB), Michał Modro (prawnik, wiceprzewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej), dr Sebastian Szklarek (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 28.05.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.