Czwarty kandydat na prezydenta USA. Jakie szanse ma kandydat Partii Libertariańskiej?

Data publikacji: 29.05.2024 18:42
Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 22:03
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chase Oliver to czwarty kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA
Chase Oliver to czwarty kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, Autor - Francis Chung/POLITICO/Associated Press/East News
Nie tylko Joe Biden, Donald Trump i Robert F. Kennedy Jr. Jest czwarty kandydat na prezydenta USA. Partia Libertariańska wybrała byłego kandydata do Senatu stanu Georgia - Chase'a Olivera.
  • Wybór Chase'a Olivera oznacza, że Partia Libertariańska odrzuciła możliwość poparcia Kennedy'ego Jr. jak i Trumpa, który wcześniej na konwencji ugrupowania starał się przekonać do siebie członków ugrupowania.
  • Warto dodać, że obecność Republikanina w Waszyngtonie spotkała się z drwinami, obelgami i buczeniem.

Niezależni kandydaci w amerykańskich wyborach

Andrzej Kohut zwraca uwagę, że w kontekście wyborów w USA znaczenie kandydatów niezależnych lub związanych z niewielkimi ugrupowaniami jest niewielkie. - Ich potrafi być kilku. Często zagłosować można na nich jedynie w niektórych stanach gdyż najczęściej ze względu na słabość struktur nie są zarejestrować swojej kandydatury na terenie całego kraju - tłumaczy. 

Jednocześnie dodaje, że w przypadku takich kandydatów jak Robert F. Kennedy Jr. istnieje szansa wprowadzenia pewnego zamieszania. - Nie sądzę, by zarówno on jak i inny podobny mu kandydat miał szansę przebić się przez Bidena i Trumpa, ale jeżeli udałoby mu się skutecznie powalczyć o głosy to powstaje pytanie o to, komu je odbierze - analizuje rozmówca Michała Strzałkowskiego. 

POSŁUCHAJ

33:19

Czwarty kandydat na prezydenta USA. Jakie szanse ma kandydat Partii Libertariańskiej? (Więcej świata/Jedynka)


Jakie szanse ma kandydat Partii Libertariańskiej?

Charakterystyczne dla USA jest natomiast ugrupowanie libertariańskie. To partia obecna w wyborach prezydenckich od lat, niemniej jest to obecność marginalna. - To taka wolność gospodarcza posunięta do ekstremum. To również wolność obyczajowa - zwraca uwagę Andrzej Kohut. Dodaje, że w zakresie gospodarczym z podobnymi postulatami kojarzona była Partia Republikańska, która jednak dziś stopniowo od nich odchodzi. 

Ekspert przyznaje, że choć być może na amerykańskiej scenie politycznej istnieje miejsce dla osób pragnących powrotu liberalnych wartości, to jednak obserwując sondaże wydaje się, że "podobnie jak w większości pozostałych cyków wyborczych tak i w tym, Partia Libertariańska nie odegra szczególnej roli". Ostateczne rozstrzygnięcia znane będą za kilka miesięcy - wybory zaplanowano na listopad 2024. 

W audycji również:

- rozwój sytuacji po odrzuceniu przez parlament Gruzji weta prezydentki Salome Zurabisziwili w sprawie budzącej kontrowersje ustawy o tzw. agentach zagranicznych. Zurabiszwili, odsyłając zawetowaną ustawę do parlamentu, podkreśliła, że jest ona niekonstytucyjna, a jej udoskonalenie nie jest możliwe. Zdaniem opozycji nowe przepisy umożliwią władzom niszczenie społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzenie autorytarnego modelu rządów na wzór rosyjski. USA i UE zapowiadają ostrą reakcję na działania gruzińskiego rządu, 

- "W Unii Europejskiej narasta frustracja z powodu blokowania przez Węgry pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy" – napisał "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ). Według wysokiego rangą urzędnika unijnego wysokość rekompensat za dostawy broni Ukrainie, na które czekają kraje UE (w tym Polska), wynosi obecnie 9 mld euro. Z powodu węgierskiej blokady środki nie mogą zostać wypłacone,

- mieszkańcy Republiki Południowej Afryki po raz siódmy od zakończenia apartheidu w 1994 r. udadzą się do urn wyborczych, aby wybrać nowe Zgromadzenie Narodowe (parlament), które wyłoni prezydenta na kolejne pięć lat. Zwycięzca stanie przed rozwiązaniem trzech palących problemów: bezrobocia, które w RPA jest jednym z najwyższych na świecie i właśnie przekroczyło 32 proc., ubóstwa, które dotyka ponad połowy populacji, i wreszcie przestępczości,

- w niechlubnych statystykach dotyczących użycia broni Szwecja wyprzedziła już Włochy i kraje Europy Wschodniej. W rekordowym 2022 r. w 391 strzelaninach zginęły 62 osoby, a 107 osób zostało rannych. Rinkeby na północy Sztokholmu to najbardziej znana dzielnica w Szwecji. Ta sława nie jest jednak powodem do dumy — nazwa dzielnicy wymieniana jest zwykle wtedy, gdy media i politycy mówią o przemocy gangów i konsekwencjach nieudanej polityki integracyjnej,

- nieduże afrykańskie państwo Dżibuti, leżące nad Morzem Czerwonym, znalazło się w dramatycznej sytuacji w walce z komarami i malarią. Władze poprosiły o pomoc firmę biotechnologiczną Oxitec, która opracowała zmodyfikowane genetycznie komary. Owady są już w przyrodzie. Zostały wypuszczone jako koń trojański, który ma załamać populację komara roznoszącego chorobę.

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Andrzej Sadecki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Kohut (amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony"), dr Damian Szacawa (Instytut Europy Środkowej i Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 29.05.2024

Godzina emisji: 17.18

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.