Wybory do PE. Ekspert: choć tematów europejskich w kampanii nie brakuje, to są wciąż głównie wybory krajowe

Data publikacji: 03.06.2024 18:35
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 20:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego, Autor - vetre/shutterstock.com
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6-9 czerwca. Europejczycy wybiorą wspólnie 720 europosłów.
  • W dniach 6-9 czerwca w państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.
  • O nastrojach przed wyborami do europarlamentu rozmawialiśmy w audycji "Więcej świata".

Jak podkreślił w audycji "Więcej świata" Paweł Zerka z European Council of Foreign Relation, "wybory europejskie to wciąż przede wszystkim wybory krajowe". Co nie oznacza, że w kampanii nie ma w ogóle tematów ogólnoeuropejskich. One - według gościa radiowej Jedynki - się pojawiają. Głównie po tej stronie, która krytykuje Unię Europejską za jej rozmaite posunięcia. Najczęściej poruszane są wątki budzące kontrowersje, jak polityka klimatyczna.

Według sondaży siły proeuropejskie nie mogą liczyć na tyle głosów, co kiedyś. Zauważalny jest za to wzrost poparcia dla ugrupowań prawicowych i skrajnie prawicowych. - Wedle sondaży nastąpi przesunięcie się na prawo całego europarlamentu (...) Możemy mieć sytuację, że centroprawica z centrolewicą i liberałami, podejmując różne decyzje, nie będą mogły się już całkowicie odciąć od tych sił eurosceptycznych - wskazał rozmówca Magdy Skajewskiej.

Jakie nastroje panują w Unii Europejskiej przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego? Korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski rozmawiał na ten temat z Polakami na co dzień mieszkającymi w Czechach i Austrii.


POSŁUCHAJ

31:35

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ekspert: choć tematów europejskich w kampanii nie brakuje, to są wciąż przede wszystkim wybory krajowe (Więcej świata/Jedynka)


W całej Unii Europejskiej wybory do PE będą trwały od czwartku do niedzieli, 6–9 czerwca. Rys. PAP/Mateusz Krymski W całej Unii Europejskiej wybory do PE będą trwały od czwartku do niedzieli, w dniach 6-9 czerwca. Rys. PAP/Mateusz Krymski

Poza tym w audycji:

Kampania wyborcza w Hiszpanii to okazja do ponownego wybuchu sporów pomiędzy środowiskami laickimi a przywiązaną do katolickiej tradycji częścią społeczeństwa i klasy politycznej. Szerokim echem, także poza Hiszpanią, odbiła się decyzja władz Hiszpanii, które zakazały odmawiania różańca na schodach madryckiego kościoła przy siedzibie rządzącej partii socjalistycznej PSOE w dniach 8-9 czerwca

Felieton: Michał Strzałkowski

To była najbardziej krwawa kampania wyborcza w historii Meksyku - w kampanii przed tegorocznymi wyborami zamordowanych zostało 38 kandydatów. W niedzielę Meksykanie wybierali prezydenta, członków parlamentu i władze samorządowe. W całym okresie wyborczym, który rozpoczął się 7 września 2023 roku, doszło tam do ponad 800 aktów przemocy politycznej. 

Gość: Mateusz Mazzini (dziennikarz specjalizujący się w tematyce latynoamerykańskiej) 

Chiński sukces w podboju kosmosu - kapsuła badawcza chińskiej sondy kosmicznej Chang'e-6 wylądowała na ciemnej, niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, aby pobrać próbki księżycowego gruntu. Chiny mogą stać się tym samym trzecim w historii krajem, po ZSRS i USA, któremu udało się sprowadzić księżycowe próbki na Ziemię, ale pierwszym, który dostarczył materiał badawczy pochodzący z niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.

Gość: prof. Robert Rajczyk (Uniwersytet Śląski)

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Data emisji: 3.06.2024

Godzina emisji: 17.18

kk/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.