Ogólnopolski strajk kobiet. Reportaż "Patrząc na Ciebie, widzę siebie"

Data publikacji: 04.06.2024 15:50
Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 15:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
3 października 2016 roku ok. 250 000 osób wyszło na ulice w ponad 150 miastach w Polsce i 60 za granicą, protestując przeciwko projektowi całkowitego zakazu aborcji
3 października 2016 roku ok. 250 000 osób wyszło na ulice w ponad 150 miastach w Polsce i 60 za granicą, protestując przeciwko projektowi całkowitego zakazu aborcji, Autor - PAP/Paweł Zechenter
"Patrząc na Ciebie, widzę siebie" to reportaż, który powstał w 2016 r. w Radiu Zachód,  ale nigdy nie został wyemitowany. To splatające się historie kobiet - matki, społeczniczki i artystki, które razem protestowały podczas ogólnopolskiego strajku kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ale w reportażu nie mogły powiedzieć tego wprost.

23 września 2016 roku Sejm RP odrzucił obywatelski projekt ustawy Komitetu Ratujmy Kobiety, liberalizujący prawo aborcyjne. 25 września partia Razem zorganizowała 9 manifestacji pod hasłem "Czarny Poniedziałek" w największych miastach Polski.

Czarny Poniedziałek poruszył całą Polskę, ale kobiety pojawiły się na ulicach również za granicą. W stolicy kulminacja protestu miała miejsce na Placu Zamkowym – to tam zrobiono słynne zdjęcia z lotu ptaka, na których widać morze ciemnych parasolek zalewające miasto. Protesty odbywały się również w innych częściach miasta, także przed Sejmem. 

Reportaż "Patrząc na Ciebie, widzę siebie" Małgorzaty Nabel-Dybaś został oryginalnie stworzony dla Radia Zachód. Można go wysłuchać TUTAJ

Ponadto w audycji: 

"Ja niczego więcej nie potrzebuję" - reportaż Janusza Wilczyńskiego (Radio Szczecin)

Pomaganie zwierzętom było dla niej ważne od dzieciństwa. Aby lepiej pomagać Marzena Białowolska - Barnyk zdobyła tytuł technika weterynarii. Od 2013 roku chore ptaki, zające, szopy, sarny, wydry czy nietoperze mogą liczyć w ramach "Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej" na profesjonalną pomoc i powrót do natury. Dzisiaj w pracy na rzecz zwierząt wspiera ją mąż Krzysztof Barnyk. 

Reportaż jest dostępny TUTAJ.

Studio Reportażu Polskiego Radia 

Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży.

Telefony, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Tytuł audycji: "Noc z reportażem" 

Prowadził: Wiesław Molak 

Data emisji: 4.06.2024 r.

Godzina emisji: 1.10-3.00

ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.