Światowy Dzień Środowiska. W jaki sposób dbać o przyrodę?

Data publikacji: 05.06.2024 11:06
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 14:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O środowisko powinniśmy dbać na poziomie lokalnym oraz globalnym
O środowisko powinniśmy dbać na poziomie lokalnym oraz globalnym, Autor - Stock-Asso/Shutterstock
Światowy Dzień Środowiska to doskonała okazja, by zastanowić się nad kondycją przyrody. Choć w Polsce, od roku 1989, czystość powietrza i wód poprawiła się, to jednak sytuacja wciąż jest trudna i wymaga konkretnych działań. 
  • Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca.
  • Celem jest przypomnienie głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Jakie zmiany zaszły w polskim środowisku po roku 1989?

Światowy Dzień Środowiska to dobra okazja, by przyjrzeć się zmianom, które zaszły w tym zakresie na przestrzeni ostatnich dekad. - Na pewno dużo rzeczy zmieniło się na lepsze. Mimo wszystko mamy trochę czystsze powietrze, czystsze wody niż w roku 1989. Aczkolwiek przypomnijmy sobie katastrofę na Odrze sprzed dwóch lat. Wywołana została przez to, że kopalnie zrzucały potężne ilości słonych ścieków do rzek - przypomina Krzysztof Cibor.

To jeden z przykładów świadczących o tym, że w zakresie ochrony przyrody wciąż mamy wiele do zrobienia. - Ważne jest też to, że w ciągu tych prawie 40 lat, które minęły, zwiększyła się nasza wiedza na temat tego, w jaki sposób człowiek wpływa na środowisko i jak duża część tego wpływu ma charakter negatywny - analizuje rozmówca Daniela Wydrycha. To przede wszystkim wiedza na temat kryzysu klimatycznego. 


POSŁUCHAJ

08:13

Światowy Dzień Środowiska. W jaki sposób dbać o przyrodę? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Wyzwania współczesności

Obecny sekretarz generalny ONZ António Guterres wśród najbardziej palących wyzwań współczesności wymienił, poza wspomnianym kryzysem, utratę różnorodności biologicznej oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. - To kwestie wymagające zbiorowych działań. Przede wszystkim istotne jest, by zmiany dokonały się na poziomie państw, na poziomie wspólnot międzynarodowych i korporacji - wskazuje gość "Sygnałów dnia". 

Jednocześnie dodaje, że problemy często zaczynają się na poziomie lokalnym. - Przyzwyczailiśmy się do tego, że woda deszczowa jest zasadniczo zła i że powinniśmy jak najszybciej sprawiać, by uciekała. Betonujemy rowy albo kopiemy je tam, gdzie niekoniecznie są potrzebne. W efekcie deszcz nie zostaje w środowisku, co w przyszłości doprowadzi do suszy. Po drugie, dochodzi do podtopień - tłumaczy Krzysztof Cibor.

YuTube/Greenpeace Polska

---

Gość Jedynki zwraca uwagę, że działania człowieka związane przede wszystkim z emisją gazów cieplarnianych prowadzą do podgrzewania atmosfery na całym globie. - Dochodzi do tego, że te ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze. Mamy do czynienia na przykład z nawalnymi deszczami, które sprawiają, że w jednym miejscu spada tyle wody, ile kiedyś spadało przez miesiąc - podsumowuje. 

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska)

Data emisji: 5.06.2024

Godzina emisji: 7.44

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.