Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. "Tu cisza gra wyjątkową rolę".

Data publikacji: 08.06.2024 14:11
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Roman Czejarek odwiedził Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach
Roman Czejarek odwiedził Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, Autor - Roman Czejarek
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach to miejsce pełniące funkcję zarówno rekreacyjną, jak i użytkową. Tu kręcono serial "Czarne chmury", tu odnajdziemy architekturę idealnie odwzorowującą założenia reguły kamedulskiej, ale również piękne okolice.  
  • "Pustelnia Złotego Lasu" w Rytwianach to konwent powołany do istnienia w 1624 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego i jego brata Gabriela, wojewody lubelskiego.
  • Usytuowana w Rytwianach pustelnia została skasowana w 1820 roku. Obecnie jest siedzibą Relaksacyjno-Kontemplacyjnego Centrum Terapeutycznego.

GALERIA

"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Rytwian
"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Rytwian
"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Rytwian
"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Rytwian
"Jedyne Takie Miejsce" prosto z Rytwian
"Jedyne Takie Miejsce" w Rytwianach
1/5
Skąd wzięła się nazwa Pustelni?

Pustelnia Złotego Lasu to nazwa nieprzypadkowa. - Kiedy kameduli wybierali miejsce na pustelnię, to zdecydowali się na fragment polany, która jest otoczona lasem liściastym. A kiedy zakończono budowę klasztoru, z Krakowa na konsekrację przyjechał biskup. Przejeżdżając przez las, zobaczył piękną złotą jesień, i kiedy dotarł do celu, powiedział, że zaproszono go do "złotego lasu". Pustelnia tak właśnie została nazwana - zdradza ks. Wiesław Kowalewski. 


POSŁUCHAJ

27:12

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. "Tu cisza gra wyjątkową rolę". Cz. 1 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

22:28

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. "Tu cisza gra wyjątkową rolę". Cz. 2 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)


POSŁUCHAJ

27:02

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. "Tu cisza gra wyjątkową rolę". Cz. 3 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)

   

Kim są Kameduli?

Ważną zasadą u kamedułów jest cisza. To jednak jedynie środek do osiągnięcia celu. - Kameduli są zakonem kontemplacyjnym, o bardzo ścisłej regule. Cisza im pomaga w tym, żeby się modlić, żeby wchodzić w głęboką relację z Panem Bogiem - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Dziś w Rytwianach można spotkać ich już tylko podczas organizowanych tu konferencji naukowych. 

Czytaj też:

Kiedy powstał klasztor w Rytwianach?

Pierwsza data związana z klasztorem to rok 1617. Wówczas podpisano dekrety fundacyjne pomiędzy zakonnikami a Janem Tęczyńskim. - Kolejna data to rok 1624. Obecnie mamy dokładnie czterysta lat od położenia kamienia węgielnego. 1 maja odbyła się specjalna uroczystość. Dzieło budowy zakończyło się w 1637 roku. Myślę, że wówczas fundator był bogatszy niż dzisiejsze ministerstwo kultury - zdradza rozmówca Romana Czejarka. 

Budowa klasztoru związana jest również z tragiczną historią fundatora. - Miał córkę i trzech synów. Synowie tragicznie zginęli w młodym wieku, nie pozostawił więc męskiego potomka. Na nim zakończył się ród Tęczyńskich. W związku z tym, w takiej rozpaczy, postanowił zostawić pamiątkę po wsze czasy. Mówi się, że klasztor w Rytwianach jest czwartym synem Tęczyńskiego - wyjaśnia duchowny. 

YouTube/Radio Kielce

Archeologiczne odkrycia 

Monika Łyczak zwraca uwagę, że badania archeologiczne w okolicy wciąż przynoszą nowe odkrycia. - Przede wszystkim udało nam się odkryć całą powierzchnię części eremickiej, z domkami pustelniczymi, które do dnia dzisiejszego się nie zachowały. Mieliśmy wątpliwości, ile tych domków naprawdę było, jak wyglądały. Na szczęście, dzięki przychylności księdza dyrektora, udało nam się to w pełnym zakresie zrealizować - wyjaśnia.

Przyczynkiem do badania historii jest eksploracja krypt. Możemy w nich znaleźć wspaniałe pozostałości po kulturze z danego okresu, w postaci strojów, biżuterii czy dewocjonaliów. - Możemy także rozpoznać zwyczaje, które towarzyszyły ostatniej drodze ludzi tu spoczywających - podkreśla archeolog. Co istotne, warunki panujące w kryptach pozwalają na zachowanie przedmiotów, które w innej sytuacji uległyby zniszczeniu. 

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek 

Goście: ks. Wiesław Kowalewski, Agnieszka Zwierzyńska (przewodnik po klasztorze), Joanna Grochowina (organizatorka rekolekcji), Jadwiga Kotarz (artystka ludowa), Janusz Cedro (wieloletni konserwator zabytków), Adam Bobrowski (winiarz), Adam Lubera (Nadleśnictwo Staszów), Benedykt Kozieł (poeta), Wiesław Woszczyna (honorowy prezes Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu), Andrzej Wawrylak (rowerowy misjonarz), Monika Łyczak (archeolog)

Data emisji: 8.06.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.