Andrzej Lis ma na swoim koncie ponad sto litrów oddanej krwi. Jest rekordzistą Polski i Europy wśród honorowych krwiodawców. Łukasz Król był jedną z wielu osób, które skorzystały z jego życiodajnego płynu. Mężczyzna uległ groźnemu wypadkowi samochodowemu. Następnie przeszedł ciężkie operacje. Później, po wielu latach, doszły kolejne komplikacje zdrowotne. Aby przeżyć, w jednym i drugim przypadku, potrzebował w sumie 25 litrów krwi.
W Światowym Dniu Krwiodawcy opowiemy o poświęceniu wielu osób, które na co dzień pomagają innym w powrocie do zdrowia. W reportażu poznamy ich motywacje? Dowiemy się też m.in., dlaczego to robią od wielu lat, czy to poświęcenie dużo ich kosztuje i co ich napędza do dalszego pomagania.
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To także rocznica urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył istnienie grup krwi, za co, w 1930 roku, dostał Nagrodę Nobla. Bezcenny płyn jest potrzebny m.in. przy wypadkach komunikacyjnych, różnego rodzaju zabiegach operacyjnych czy chorobach hematologicznych i onkologicznych.
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "Bezimienni bohaterowie"
Autorka: Monika Chrobak
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 00.20
kk/wmkor