Osiem lat po Brexicie. Czy ten temat wciąż zajmuje Brytyjczyków?

Data publikacji: 13.06.2024 18:56
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 19:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak
Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak , Autor - EPA/NEIL HALL Dostawca: PAP/EPA

POSŁUCHAJ

Osiem lat po Brexicie. Czy ten temat wciąż zajmuje Brytyjczyków? (Więcej świata/Jedynka)

Ostatnie badanie wskazuje na rozczarowanie Brytyjczyków po Brexicie. Osiem lat po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, o zasadności takiego ruchu przekonanych jest 24 proc. mieszkańców Wysp. Temat ten jednak, o dziwo, nie jest szczególnie akcentowany w trwającej kampanii wyborczej. 
  • Wielka Brytania stała się areną politycznej walki o władzę, przed wyborami, które zaplanowano na 4 lipca.
  • Lewica liczy na własny sukces, w obliczu dużego rozczarowania Brytyjczyków czternastoletnimi rządami Konserwatystów. 
  • Partia Pracy ogłosiła manifest, w którym jako priorytet wskazano wzrost gospodarczy i tworzenie dobrobytu. 

Kampania wyborcza wchodzi w decydującą fazę

W odpowiedzi na te hasła, aktualnie urzędujący premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przestrzegł przed "najwyższymi w historii podwyżkami podatków". - Na pewno znacznie trudniej manewrować Sunakowi. Jest premierem i jego działania są oceniane. Poza tym manifest wyborczy Konserwatystów jest "mdły", niekonkretny. Działania, które są tam postulowane, nie mają pokrycia w środkach - zaznacza prof. Bartłomiej Toszek. 

POSŁUCHAJ

35:09

Osiem lat po Brexicie. Czy ten temat wciąż zajmuje Brytyjczyków? (Więcej świata/Jedynka)

 

Czy skutki Brexitu zajmują uwagę Brytyjczyków?

Magdalena Skajewska zwraca uwagę, że ani w manifestach wyborczych ani w toku samej kampanii nie mówi się wiele na temat Brexitu i jego skutków. Tymczasem ostatnie sondaże pokazują, że większość Brytyjczyków jest rozczarowana opuszczeniem Unii. - Oni nie chcą już myśleć o Brexicie. To jest widoczne nie tylko w debacie publicznej, ale nawet w rozmowach prywatnych - podkreśla gość Jedynki. 

Właśnie to zniechęcenie elektoratu najwyraźniej wyczuli politycy obu głównych sił politycznych. - Pamiętajmy, że poparcie dla Brexitu szło w poprzek sympatii partyjnych. Konserwatyści, lejburzyści w zasadzie w połowie opowiadali się za i przeciw. Jedyną partią rzeczywiście proeuropejską byli Liberałowie, ale mimo że jest to trzecia partia Wielkiej Brytanii to jednak z dużo mniejszym poparciem - przypomina ekspert. 

W audycji również:

- doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że zakończono negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie, a w czwartek we Włoszech dojdzie do podpisania jej przez prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. Podobne dwustronne porozumienia podpisało z Ukrainą jak dotąd 15 innych państw, w tym m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zgodnie z postanowieniami z ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie,

- minister obrony Włoch Guido Crosetto zasugerował możliwość wystąpienia na drogę prawną przeciwko amerykańskiej telewizji CNN w związku z relacją, jaką przygotowała na temat regionu Apulia, gdzie rozpoczyna się szczyt przywódców G7. Minister obrony napisał w wiadomości na platformie X: "CNN opisuje Apulię jako dziką krainę, w której dzieje się wszystko: morderstwa w biały dzień, porwania z bronią w ręku, okaleczenia, uśpione komórki terrorystyczne",

- Komisja Europejska chce nałożyć dodatkowe cła na auta elektryczne z Chin, sięgające nawet 38 procent. Powodem są nielegalne dotacje państwowe do chińskich pojazdów elektrycznych. Bruksela tłumaczy, że jest to szkodliwe dla konkurencji na rynku i dla europejskich producentów. Komisja ma rozmawiać z władzami w Pekinie na ten temat. Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów, wtedy nowa stawka celna zacznie obowiązywać od lipca, 

- raport WHO nie pozostawia złudzeń. Tytoń, alkohol, wysoko przetworzona żywność i paliwa kopalne zabijają 2,7 miliona ludzi rocznie w Europie. Organizacja wezwała rządy do wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących szkodliwych produktów. W przełomowym raporcie WHO stwierdziła, że potężne branże napędzają zły stan zdrowia i przedwczesną śmierć, stosując "wprowadzający w błąd" marketing i ingerując w wysiłki rządów mające na celu zapobieganie zabójczym chorobom, takim jak rak, choroby serca i cukrzyca.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Marek Zuber (Akademia WSB), prof. Bartłomiej Toszek (Uniwersytet Szczeciński)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 17.18

mg

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.