"Obudź się". Film o kibicowskim świecie i ludzkim dramacie

Data publikacji: 14.06.2024 14:54
Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 15:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Obudź się" to film, który opowiada o świecie kibiców
"Obudź się" to film, który opowiada o świecie kibiców, Autor - MaciejGillert/shutterstock
- Czasami jesteśmy w takich sytuacjach, że nic nie możemy zrobić. W skrajnościach ludzie się rozpadają albo próbują zrobić cokolwiek. Biorąc pod uwagę charakter bohaterki filmu, to ona za wszelką cenę chciała działać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Filip Dzierżawski. Jak mocno film "Obudź się" wszedł w świat kibiców piłkarskich?
  • Bajzel, starszy brat i jedyny opiekun nastoletniej Zosi, zapadł w śpiączkę po kibicowskiej bójce.
  • Zosia wierzy, że brata ze śpiączki może wybudzić flaga kibiców wrogiej drużyny. Dlatego poszła do domu lidera kibiców przeciwnej drużyny i poraziła go paralizatorem. Groziła, że zabije zakładnika, jeśli jego kumple nie oddadzą flagi.
  • Co było inspiracją dla Filipa Dzierżawskiego do stworzenia filmu "Obudź się"?

"Obudź się" to film z jednej strony artystyczny, a z drugiej strony niskobudżetowy. - Pisałem go, wiedząc, jakie będę miał środki i jak będzie wyglądać realizacja. W takiej sytuacji pisze się w ten sposób, żeby mieć jak największą kontrolę, czyli na małą ilość osób i na małą ilość lokacji, żeby ta praca była sprawna i przede wszystkim można było pracować z aktorami. Najważniejsza jest kontrola, bo przy dramacie psychologicznym najważniejsza jest właśnie praca z aktorami - komentuje Filip Dzierżawski.


POSŁUCHAJ

29:52

"Obudź się". Film o kibicowskim świecie i ludzkim dramacie (Jedynka/Magazyn Bardzo Filmowy)

 

Dramat w świecie kibicowskim

Filip Dzierżawski przyznaje, że "sposobem na dobry film jest dobry scenariusz". Początkowo szukał tematu na film fabularny, w końcu postanowił zrobić film opisujący kibicowanie.

Po kibicowskiej bójce starszy brat głównej bohaterki zapadł w śpiączkę, a jego siostra wierzyła głęboko w to, że uratuje go poprzez… odzyskanie flagi, którą stracił w walce. - Wiadomo, że ten świat jest, jaki jest, i ta brutalność istnieje. Też wiadomo, że ten film został osadzony w takiej sytuacji, bo potrzebowałem konfliktu, który w jakimś sensie będzie napędzał całą tę historię. Dlatego zdecydowałem się, żeby to opowiedzieć w tak brutalnej rzeczywistości - mówi reżyser.

Bohaterka walczyła nie tylko o brata, ale także sama ze sobą. - Ona jest przyparta do muru i w zasadzie w sytuacji, w której nic nie można zrobić, ona próbuje coś zrobić. To jest o tym historia - wyjaśnia.

Źródło: Stowarzyszenie Kin Studyjnych/YouTube

Wszedł w środowisko kibiców

Filip Dzierżawski, przygotowując film, wszedł w środowisko kibiców Legii Warszawa. - Oni zgodzili się, żebyśmy sportretowali całą sytuację, jak ona wygląda. Trwało to krótko, bo jak kilka odcinków wyszło, to w tych frakcjach kibicowskich nastąpił rozłam i przestaliśmy to kręcić. Ten czas, który tam spędziłem, był bardzo intensywny. Jeżdżenie na wyjazdy z kibicami to jest bardzo ciekawa przygoda - twierdzi Filip Dzierżawski.

- Poznawałem tych ludzi, poznawałem różne osobowości, ale zobaczyłem też, że ci ludzie są bardzo skomplikowani. To nie jest stereotypowo tłum zabijaków, tylko bardzo ciekawa osobowość - dodaje.

Poza tym w audycji:

- Omówienie premier tygodnia. Do kin wchodzą "W głowie się nie mieści 2", "Do granic", "Obudź się", "Królestwo zwierząt".

- Z okazji zbliżających się 85. urodzin reżysera Krzysztofa Zanussiego przypominamy fragmenty rozmowy przeprowadzonej w listopadzie zeszłego roku.

- Nowinki ze świata kina, m.in. Sandra Bullock i Nicole Kidman w kontynuacji "Totalnej magii".

Czytaj także:

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Filip Dzierżawski (reżyser)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 23.09

DS/wmkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.