Związki partnerskie a adopcja. "Dzieci już wychowują się w tęczowych rodzinach"

Data publikacji: 18.06.2024 13:20
Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 13:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Linczowska: pierwszy projekt dotyczący związków partnerskich pojawił się 20 lat temu. Do tej pory nie ma  żadnych regulacji
Linczowska: pierwszy projekt dotyczący związków partnerskich pojawił się 20 lat temu. Do tej pory nie ma żadnych regulacji , Autor - Piotr Molecki/East News
- Nie mówimy o niczym specjalnym. Mówimy o zabezpieczeniu praw 50 tysięcy dzieci, które już teraz w Polsce wychowują się w tęczowych rodzinach - podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego mają rozmawiać z przedstawicielami Lewicy o nowym projekcie dotyczącym związków partnerskich. Tymczasem jeden z Ludowców - Marek Sawicki stwierdził, iż jego ugrupowanie nie może poprzeć takich przepisów, bo to "autostrada do adopcji dzieci przez pary homoseksualne". 

- W odpowiedzi na taki argument, zadałabym pytanie: dlaczego nie możemy poprzeć i pozwolić parom tej samej płci adoptować dzieci? Zwłaszcza, że mówimy o związkach partnerskich w formie, o którą możemy pokusić się teraz. Ona umożliwia osobie partnerskiej przysposobienie dziecka partnera lub partnerki. Nie mówimy o niczym specjalnym. Mówimy o zabezpieczeniu praw 50 tysięcy dzieci, które już teraz w Polsce wychowują się w tęczowych rodzinach - zaznaczyła Anna Maria Linczowska.


POSŁUCHAJ

09:40

Anna Maria Linczowska o związkach partnerskich (Jedynka/W samo południe)

 

- Zatem mówimy o zjawisku już istniejącym. Osoby LGBT+ są częścią polskiego społeczeństwa, zawsze były. Od zawsze tworzą pary. Często w tych parach wychowują również potomstwo. Wprowadzenie ustawy nie wprowadzi nam nowej formy rodziny. Raczej pozwoli już istniejącym rodzinom żyć bezpiecznie - dodała rozmówczyni Jedynki. 

Związki partnerskie. "Żadnych regulacji przez ponad 20 lat"

Jej zdaniem niektóre argumenty polityków w dyskusji na temat ustawy o związkach partnerskich "są smutne". - Pierwszy projekt ustawy o związkach partnerskich w Polsce pojawił się ponad 20 lat temu. Przez ten czas nie wprowadziliśmy żadnych regulacji pozwalających parom tej samej płci mieć jakieś elementarne bezpieczeństwo w tym kraju - stwierdziła. 

Odniosła się również do innego argumentu przeciwników regulacji prawnej związków partnerskich, według którego osoby tej samej płci mogą zawrzeć między sobą umowę cywilną, pozwalającą na przykład uzyskiwać informacje medyczne czy przeprowadzić procedurę dziedziczenia. 

- Oczywiście w niektórych aspektach naszego życia możemy zawrzeć umowę cywilną. Ale umowa cywilna nie sprawia, że osoba będzie miała prawo do dziedziczenia, na przykład z mocy ustawy, albo że będzie zwolniona od podatku od dziedziczenia czy od darowizn. Te kwestie reguluje ustawa i w żaden sposób nie możemy uzyskać żadnego zwolnienia - powiedziała Anna Maria Linczowska. 

Poparcie projektu ustawy o związkach partnerskich, zaprezentowanego przez Lewicę, zapowiedziały Koalicja Obywatelska i Polska 2050. 

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Prowadził: Karol Surówka

Gość: Anna Maria Linczowska (Kampania Przeciw Homofobii)

Data emisji: 18.06.2024

Godzina emisji: 12.13

bartos

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.