Jak podkreśla profesor Paweł Matusik, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości Dziecięcej o leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci musimy mówić w rodzinie, w szkole oraz w gabinecie lekarskim. - Często musimy po prostu powiedzieć rodzicom, że jedzenie codziennie słodyczy nie jest dobrym rozwiązaniem, np. że picie słodkich napojów to nie jest nic zdrowego, bo oni muszą to usłyszeć. Nam się wydaje, że to jest tak oczywiste, że wszyscy już o tym wiedzą, że to można wszędzie przeczytać - mówi.
Specjalista dodaje, że koszty profilaktyki, w tym porad dietetyków, będą niższe niż leczenie powikłań otyłości. - To zawsze jest kwestia kosztów, a za leczenie tych osób jak będą miały całą masę chorób, powikłań, będą wymagały leczenia bardzo specjalistycznego, bardzo drogiego, my będziemy musieli zapłacić, pokryć koszty - dodaje.
Groźne choroby wywołane przez otyłość
Wiele groźnych chorób zaczyna się od nadmiernej masy ciała. - Choroba otyłościowa jest uznana w tej chwili za najsilniejszy czynnik ryzyka kardiometabolicznego, czyli jest to przyczyna późniejszych powikłań z zakresu układu sercowo- naczyniowego - mówi prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. - Odnotowujemy w tej chwili dane wśród lekarzy onkologów, którzy nam to przedstawiają na swoich zjazdach, że wśród wszystkich nowotworów, 60 proc. przyczyn stanowi właśnie choroba otyłościowa, więc jest to ogromne zagrożenie dla całego społeczeństwa - wyjaśnia.
Kampania "Porozmawiajmy szczerze o otyłości"
Ambasadorem kampanii jest Robert Kudelski, aktor, który już w dzieciństwie miał nadwagę. - Rodzice też często nie zwracali na to uwagi, nie wiedzieli, jak o tym z dzieckiem rozmawiać, nie widzieli w tym problemu, że dziecko miało z tym problem, że później był okres dojrzewania, okres postrzegania dzieci przez dzieci. Rodzice często nie chcą rozmawiać i w ogóle uważają, że choroba otyłości to w ogóle jest jakiś wymysł - mówi Robert Kudelski.
Leczenie otyłości to temat bardzo trudny, ale trzeba go podejmować. - Różne rzeczy należy mówić, ale ważne są intencje, można powiedzieć jedną rzecz na wiele różnych sposobów, a pacjenci, którzy zmagają się z otyłością, potrzebują przede wszystkim mądrego wsparcia, a mądre wsparcie to nie jest ocenianie, to jest zaproszenie do rozmowy - zaznacza Adrianna Sobol, psycholog.
Według szacunkowych danych, na otyłość, która daje 200 różnych powikłań, choruje już 9 milionów Polaków. Nadmierna masa ciała daje takie powikłania jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory.
Czytaj również:
Tytuł audycji: W samo południe
Materiał: Barbara Góra
Data emisji: 19.06.2024 r.
Godzina emisji: 12.30
IAR/ans