"Koncert Chopinowski": dzieła Fryderyka Chopina w interpretacji Andrzeja Czajkowskiego

Data publikacji: 01.07.2024 07:20
Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 07:23
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Laureaci V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Nz. zdobywca VIII nagrody - Andrzej Czajkowski /L/
Laureaci V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Nz. zdobywca VIII nagrody - Andrzej Czajkowski /L/, Autor - PAP/CAF/Jerzy Baranowski
W audycji z 23 czerwca usłyszeliśmy obszerne fragmenty występów Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982) w ramach V Konkursu Chopinowskiego (1955). Z ogromnym powodzeniem grał wtedy m.in. Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Impromptu Ges-dur op. 51, Poloneza - Fantazję As-dur op. 61 oraz Preludium cis-moll op. 45. W audycji z 30 czerwca można było posłuchać Scherza E-dur op. 54 kończącego jego występ w II etapie konkursu i Koncertu f-moll op. 21, który pianista wybrał do finałowego etapu. Towarzyszyła mu wtedy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.

Polski pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego Andrzej Czajkowski (właśc. Robert Krauthammer; znany na Zachodzie jako André Tchaikowsky) urodził się 1 listopada 1935 roku w Warszawie. Od 1945 roku uczył się w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi. Następnie studiował grę na fortepianie w Konserwatorium Narodowym w Paryżu u Lazare'a Lévy'ego. Po powrocie do kraju, w 1950 roku, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie, a później w Warszawie.

W 1955 uzyskał VIII nagrodę oraz nagrodę specjalną (pianino Calisia) dla najmłodszego polskiego laureata V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Po tym sukcesie wyjechał do Brukseli. Wziął udział w Konkursie Pianistycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli, podczas którego zdobył III nagrodę. Nie wrócił już do Polski. Do końca życia mieszkał w Londynie. Zmarł 26 czerwca 1982 roku w Oksfordzie.

Koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Jego repertuar fortepianowy obejmował utwory od Bacha do muzyki XX wieku. W jego kompozytorskim dorobku przeważają utwory fortepianowe, jednak znajdziemy tam także pieśni, kompozycje na skład kameralny i jedną operę ("Kupiec wenecki").

Czytaj także:

Do naszych czasów nie zachowało się wiele nagrań Czajkowskiego. Kilka wykonań zachowało się w archiwach Polskiego Radia, do tego należy dodać jego recital z czerwca 1956 roku oraz materiały z V Konkursu Chopinowskiego (1955 r.). 

- Ta wyjątkowa osobowość i muzyczny geniusz daleko wyrastały poza obręb ściśle określonej kategorii stylistycznej. Bodaj, czy nie najbardziej, słychać to właśnie w konkursowych wykonaniach ówczesnego dziewiętnastolatka. Słuchając tych interpretacji, ba, kreacji, można się wprost zachłysnąć radością wolności artystycznej - pisał zacytowany przez Adama Rozlacha Maciej Grzybowski, autor tekstu dołączonego do płyty z nagraniami Andrzeja Czajkowskiego wydanej w 2015 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 23.06.2024 /30.06.2024

Godzina emisji: 22.06

kk/qch

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.