Dla prawie pięciu milionów uczniów, piątek jest pierwszym dniem wakacji. W szkołach odbędą się uroczyste zakończenia roku, a uczniowie otrzymają świadectwa. - Myślę, że nauczyciele również się cieszą. To był ciężki rok, wszystkim należą się wakacje - powiedziała w radiowej Jedynce wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer.
Odnosząc się do sondażu oceniającego ministrów rządu Donalda Tuska opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" z którego wynika, że ministra edukacji Barbara Nowacka oceniana jest prawie najgorzej, przewodnicząca Nowoczesnej odparła, że na efekty zmian w edukacji zawsze trzeba poczekać. - Dobrą zmianę w edukacji zobaczymy, realnie, od nowego roku szkolnego, bardziej od kolejnego, a najbardziej od 2026 roku - zaznaczyła.
- Edukacja jest dziedziną, w której trudno mieć natychmiast efekty zmian, bo pewnych rzeczy nie robi się w trakcie roku szkolnego - dodała.
Gość "Sygnałów dnia" wskazała na odchudzenie podstawy programowej od września 2024 roku. - Teraz powód do zadowolenia mają nauczyciele, bo podwyżka z przełomu lat 2023 i 2024 była rekordową o 30,32 proc. Subwencja oświatowa wzrosłą o 36 proc., a dotacja przedszkolna o 137 proc. To realnie zmienia sytuację finansową nauczycieli i całej edukacji z punktu widzenia samorządów - podkreśliła.
Nowe zasady prac domowych. Zostają, ale z oceną opisową
Odpowiadając na pytania o prace domowe, czyli jedną ze sztandarowych reform resortu Barbary Nowackiej, Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że prace domowe nie zostały zlikwidowane. - One zostały ograniczone w tym znaczeniu, że są nieobowiązkowe, za to uczeń musi otrzymać informację zwrotną - wskazała.
- W klasach 4-8 nauczyciel może zadać pracę domową, tylko nie ma prawa postawić jedynki za nieodrobienie. To powoduje, że uczniowie często mają zadawane prace domowe, ale uczeń wie, że może ją zrobić sam, bo nie zostanie negatywnie oceniony, za to dostanie informację zwrotną - co zrobił dobrze, co źle - tłumaczyła.
- Przestanie obowiązywać fikcja polegająca na tym, że prace domowe odrabiali rodzice, korepetytorzy i sztuczna inteligencja. To ma być efekt pracy samego ucznia. W wielu krajach jest zakaz podchodzenia rodziców do prac domowych ich dzieci. W Polsce, w związku z tym, że praca domowa była oceniania, to rodzic, chcą poprawić notę dziecka, pomagał mu niestety w tej pracy domowej - zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.
Nowe przedmioty w polskich szkołach. Wiceminister edukacji wyjaśnia
Wśród kolejnych zmian wprowadzonych przez swój resort, wiceminister edukacji wskazała na niewliczanie oceny z religii do średniej, zwiększenie opieki psychologicznej dla dzieci, wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy, zastąpienie "Historii i teraźniejszości" przez "Edukacją obywatelską" oraz wprowadzenie do siatki zajęć "Edukacji zdrowotnej".
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Grzegorz Osiecki
Gość: Katarzyna Lubnauer (wiceminister edukacji narodowej)
Data emisji: 21.06.2024
Godzina emisji: 7.15
Jedynka/ mbl