Prezydent Francji Emmanuel Macron, po porażce swojej formacji politycznej Odrodzenie (Renaissance) i jej koalicjantów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, rozwiązał parlament i rozpisał wybory, których pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga 7 lipca.
Wszystkie główne siły polityczne przedstawiły już swoje programy. Czasami dość zaskakujące.
Szef skrajnie prawicowego, oskarżanego o przychylność wobec Kremla, Zjednoczenia Narodowego (dawny Front Narodowy Marine Le Pen) Jordan Bardella stwierdził niedawno, że Ukraina "powinna móc się bronić" i Francja powinna jej "pomóc zapewnić obronę".
Jego wypowiedzi wskazują na zmianę kursu skrajnej prawicy nie tylko w sprawie pomocy dla Kijowa, ale też w kwestii relacji z NATO. W oficjalnym dyskursie partii nie ma już mowy o zbliżeniu z Moskwą czy wyjściu ze struktur wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak zauważył w audycji "Więcej świata" prof. Georges Mink, socjolog, dzisiaj francuska skrajna prawica jest u progu władzy, ma wystarczący procent głosów, żeby osiągnąć - być może - większość absolutną, co pozwoli im prowadzić samodzielną politykę.
- Dlatego Zjednoczenie Narodowe gra na pewnej "dediabolizacji" swojego programu, wprowadzaniu niuansów. Partia Bardelli chce zgromadzić jak największą liczbę zwolenników, by móc rządzić samodzielnie - ocenił. Czy rzeczywiście ugrupowanie będzie prowadzić taką politykę, kiedy dojdzie do władzy? To się okaże.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował o rezygnacji z ubiegania się o stanowisko sekretarza generalnego NATO. W tej sytuacji ustępujący premier Holandii, Mark Rutte, zapewnił sobie poparcie wszystkich krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jakie wyzwania czekają przyszłego szefa NATO? Gość: Marek Świerczyński, Polityka Insight.
W Europie południowej szaleją tropikalne upały. W wielu miejscach odczuwalna temperatura to ponad 40 stopni Celsjusza. W związku z niebezpiecznie wysokimi temperaturami wydano alerty pogodowe. W stan pogotowia postawiono służby. Materiał: Piotr Piętka (korespondent Polskiego Radia na Bałkanach).
Trwają mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Tymczasem coraz głośniej jest o konfliktach między kibicami. Serbia domaga się od UEFA ukarania federacji chorwackiej i albańskiej po tym, jak oskarżyła ich fanów o nienawistne przyśpiewki podczas środowego meczu w Hamburgu. Materiał: Michał Strzałkowski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Data emisji: 21.06.2024
Godzina emisji: 17.13
kk