Założenia nowej ustawy medialnej. Matysiak: dajmy sobie spokój z abonamentem

Data publikacji: 25.06.2024 08:23
Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 21:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Media publiczne, które realizują pewną misję, powinny być opłacane z budżetu i dajmy sobie spokój z abonamentem - oceniła w radiowej Jedynce posłanka Partii Razem Paulina Matysiak, komentując przedstawione propozycje rozwiązań.

Resort kultury przedstawił założenia nowej ustawy medialnej, które w najbliższych miesiącach będą poddawane konsultacjom społecznym. Wśród najważniejszych punktów wymieniono zniesienie abonamentu w dotychczasowej formie czy likwidację Rady Mediów Narodowych.

- Patrząc na ogólne założenia, uważam, że to jest dobra zmiana - skomentowała Paulina Matysiak. Dodała, że "kierunek jest słuszny", ale czeka na gotowy projekt ustawy.

Kwestia abonamentu

Dopytywana o kwestię zniesienia abonamentu, posłanka oceniła, że nie jest on potrzebny. - Ostatnie lata pokazały wiele wątpliwości, jeśli chodzi o kwestie chociażby związane ze ściągalnością abonamentu - tłumaczyła polityczka.

W jej opinii media publiczne, które "realizują pewną misję, po prostu powinny być opłacane z budżetu, i dajmy sobie spokój z abonamentem". Podkreśliła, że jest to dobra strona i Polacy "będą zadowoleni, że odejdzie im jakaś dodatkowa opłata, którą pokrywają ze swojej kieszeni".

Czytaj także:

Finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa nie będzie oznaczało wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Jak podkreślał resort kultury, założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

W treści nowych regulacji znalazła się również propozycja przywrócenia 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zaproponowano również wprowadzenie zasad powoływania rad nadzorczych przez KRRiT oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Ministerstwo chce również liberalizacji przepisów dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie. Resort kultury przekazał, że założenia nowej ustawy są odpowiedzią na implementację Europejskiego aktu o wolności mediów, który wszedł w życie 7 maja 2024.

Uwagi do przygotowanych założeń będzie można zgłaszać niemal do końca września tego roku.

W dalszej części rozmowy poruszono kwestię podpisu prezydenta pod nową ustawą medialną, zawierającą zapisy o likwidacji Rady Mediów Narodowych.

Więcej w nagraniu rozmowy.

POSŁUCHAJ

21:21

Paulina Matysiak o przygotowywanej nowej ustawie medialnej (Sygnały dnia/Jedynka)

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącySylwia Białek

Gość: Paulina Matysiak (Razem)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 7.15

Jedynka/st/wmkor

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.