Imieniny Jana Kochanowskiego 2024. Gościem Biblioteki Narodowej będzie... Czesław Miłosz

Data publikacji: 27.06.2024 14:15
Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 15:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Biblioteka Narodowa zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego. Gościem będzie... Czesław Miłosz
Biblioteka Narodowa zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego. Gościem będzie... Czesław Miłosz, Autor - Marcin Obara/PAP
W warszawskim Ogrodzie Krasińskich już po raz 12. odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. - Chodzi o to, aby pokazać, że literatura jest atrakcyjna. Przypominamy tych autorów i autorki, którzy wytrzymują próbę czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Już w sobotę (29.06) gościem Jana Kochanowskiego będzie... Czesław Miłosz.
  • W Ogrodzie Krasińskich w sobotę (29.06) odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego 2024. Początek wydarzenia już o godz. 11.00. Imieniny potrwają nawet do północy.
  • Gościem Jana Kochanowskiego będzie… Czesław Miłosz.
  • Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku, a zmarł 14 sierpnia 2004 roku.

Już po raz 12. Biblioteka Narodowa organizuje Imieniny Jana Kochanowskiego, podczas których "wita" kolejnych pisarzy i pisarki. - Tym razem będzie to Czesław Miłosz. W tym roku mija 20. rocznica jego odejścia. Do czasu jego śmierci traktowaliśmy go jako bardzo nowoczesnego pisarza, ale faktycznie jest jednym z tych, którzy byli bardzo mocno zakorzenieni. Zresztą sam był autorem "Antologii historii literatury polskiej", która wyszła w języku angielskim - komentuje dr Tomasz Makowski.

- Natomiast sam, będąc na zamglonych wzgórzach Grizzly Peak w San Francisco, wspominał Litwę, Polskę i to wszystko, co przypominało mu dzieciństwo oraz młodość. Literatura polska w środku USA była dla niego realnym światem, w którym żył. W Ogrodzie Krasińskich będziemy to przypominać - dodaje gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

10:37

Imieniny Jana Kochanowskiego 2024. Gościem Biblioteki Narodowej będzie Czesław Miłosz (Jedynka/Skarby kultury polskiej)

 

Kto wygra mecz poetycki?

W trakcie Imienin można będzie obejrzeć mecz poetycki. To wydarzenie zawsze gromadzi kilka tysięcy widzów. - Tym razem będzie to przyrodniczy mecz poetycki, także złożony z tekstów Czesława Miłosza. Będą dwie drużyny i będzie zaciekła walka o zwycięstwo. Tym razem przewodniczą Grażyna Wolszczak i Magdalena Walach, a wśród wspierających obie są: Jerzy Radziwiłowicz, Mirosław Zbrojewicz, Katarzyna Kasia, Aleksandra Hamkało, Monika Padewska, Miłosz Markiewicz, Michał Czernecki i Wojtek Fiedorczuk. To osoby, które mają odwagę, żeby zmierzyć się na interpretacje wierszy. Co roku jest inny zestaw, za każdym razem nieoczywisty - mówi dr Tomasz Makowski.

- Łączymy pokolenia, różne tradycje i osoby publiczne, które kojarzą się z różną widownią. Stąd może cały Ogród Krasińskich co roku jest wypełniony właśnie tymi, którzy chcą wspierać swoich publicznych przyjaciół, ale także zobaczyć, jak realnie mierzą się z tekstami. Nie zawsze są remisy. Zazwyczaj jest i wygrany, i przegrany - kontynuuje.

Jakie atrakcje podczas Imienin Jana Kochanowskiego?

- Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami Miłosza, zaprosimy imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, z Adamem Wajrakiem porozmawiamy o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem o wodzie i rzekach - zachęca Biblioteka Narodowa.

Czesława Miłosza będą wspominać m.in. Adam Michnik i Joanna Miłosz, a twórczość noblisty stanie się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. - W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę - rękopisy i osobiste pamiątki poety - zachęcają organizatorzy.

Nie zabraknie stałych punktów programu: spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" (Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz z gościnnym udziałem Jerzego Rogiewicza) czy dansingu pod gwiazdami (Nicponie).

Poza tym - w ramach imprezy Imieniny Jana Kochanowskiego - będzie można wziąć udział w profesjonalnych warsztatach lektorskich, a w plenerowym studiu spróbować swoich sił w roli lektora. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Teatr Guliwer wystawi spektakl "Ale kino", a o dodatkowe atrakcje (warsztaty i spotkania) zadbają Fundacja Pogranicze oraz wydawnictwa dziecięce.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 26.06.2024 r.

Godzina emisji: 23.41

DS/Biblioteka Narodowa/kormp

Muzyka Nocą
Muzyka Nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.