Pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Jedynce wspominaliśmy wybitnego scenarzystę

Data publikacji: 29.06.2024 17:40
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 13:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Andrzej Mularczyk podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych w Lubomierzu w 1998 roku
Andrzej Mularczyk podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych w Lubomierzu w 1998 roku, Autor - PAP/Adam Hawałej
Był wielką postacią radia i kina, mistrzem radiowego reportażu, autorem nagradzanych słuchowisk i scenariuszy filmowych. W piątek (28 czerwca) w Warszawie ostatnie pożegnanie Andrzeja Mularczyka. W Programie 1 Polskiego Radia wspominaliśmy tego wybitnego scenarzystę. Gościem Magdy Mikołajczuk był redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Bartosz Panek.
  • Andrzej Mularczyk przez 70 lat był związany z Polskim Radiem, najpierw jako reporter i reportażysta, potem autor słuchowisk.
  • Przez pół wieku współtworzył powieść radiową "W Jezioranach". Napisał scenariusze do kilkudziesięciu filmów, między innymi, kultowej trylogii o Kargulu i Pawlaku - "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" - czy filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy, a także do wielu seriali, jak "Dom" czy "Rodzina Połanieckich".

Małgorzata Potocka: Andrzej był moim powiernikiem 

Rodzina, przyjaciele, ludzie kultury i radiowcy oraz wielbiciele jego twórczości pożegnali na Powązkach Wojskowych w Warszawie Andrzeja Mularczyka. Wybitny scenarzysta, współtwórca powieści radiowej "W Jezioranach" zmarł 21 czerwca w wieku 94 lat.

Andrzeja Mularczyka wspominała aktorka Małgorzata Potocka. - Miałam taki obyczaj, że od jakiegoś czasu pisałam do Andrzeja listy ze wszystkich moich podróży. Jak jeździłam np. z teatrem, gdzieś do Szczecina albo do Krakowa, to siadałam, pisałam liścik i opisywałam wszystko, co się dzieje. Miałam z nim swój osobisty pamiętnik - powiedziała. - Andrzej znał wszystkie moje tajemnice, znał wszystkie moje uwagi o świecie, o ludziach, o sprawach, był takim powiernikiem - podkreśliła. 

Co było najważniejsze w reportażach Andrzeja Mularczyka? 

Jak podkreślił Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, w rozmowie z Magdą Mikołajczuk, w reportażach Andrzeja Mularczyka bardzo ważna była empatia. - On ją niezwykle rozwinął względem bohaterów tych osób, które powierzają swoje historie, a najczęściej podejmował tematy związane z tym, jak funkcjonują ludzie w sytuacjach granicznych, w sytuacjach wielkiej zmiany czy w sytuacjach, w których definiować będą bohaterowie tych reportaży własną tożsamość - stwierdził. 


POSŁUCHAJ

40:02

Wspomnienie Andrzeja Mularczyka (Audycje specjalne/Jedynka)

 

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Debiutował w wieku 13 lat, podczas okupacji, na łamach konspiracyjnego pisma "Dźwigary". Po wojnie skończył studia na Wydziale Dziennikarstwa UW i podjął pracę w Polskim Radiu.

W 1958 r. zadebiutował jako scenarzysta filmu "Miasteczko" (1958). Cenzura odrzuciła scenariusz "Wielkiego słońca", kreślący historię młodego człowieka więzionego w czasach stalinowskich za udział w konspiracji.

Andrzej Mularczyk współtworzył kultowe radiowe opowieści "W jezioranach" czy "Matysiakowie". Był autorem kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych, m.in. trylogii "Sami swoi", serialu "Dom" i filmu "Katyń". Był autorem scenariuszy około 40 filmów. 

29 maja 1960 r. Polskie Radio wyemitowało pierwszy odcinek cyklicznego słuchowiska "W Jezioranach". Do marca 2024 r. powstało 3256 odcinków. Audycji regularnie słucha około dwóch milionów osób.

W 2011 roku Andrzej Mularczyk został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

Tytuł audycji: Audycja specjalna 

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Bartosz Panek (redaktor Naczelny SRiD PR) 

Data emisji: 28.06.2024 r.

Godzina emisji: 21.10

ans/wmkor

Spotkania w Jedynce
Spotkania w Jedynce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.