Wakacje nad wodą. Bezpieczeństwo to podstawa!

Data publikacji: 28.06.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 14:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej
Słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej, Autor - Shuttertosck/Magda Wygralak
O rozwagę przy korzystaniu ze zbiorników wodnych apelują przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy w sezonie letnim niemal codziennie muszą interweniować udzielając pomocy lub upominając spragnionych kąpieli. Wypoczywając nad morzem, jeziorem czy kąpieliskiem, należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie.
  • WOPR apeluje o zachowanie rozsądku podczas wypoczynku nad wodą i stosowanie się do poleceń pilnujących bezpieczeństwa na akwenie ratowników.
  • Pływać wolno jedynie w wyznaczonych miejscach i nigdy nie należy wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
  • 29 czerwca obchodzimy Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), ustanowiony na cześć tych, którzy codziennie narażają swoje życie, aby ratować innych. 

- Ratownictwo wodne to w 95 procentach prewencja. My jesteśmy troszeczkę źli, bo zakazujemy skakać, biegać na basenie, ale tylko i wyłącznie dlatego, że dbamy o bezpieczeństwo osób korzystających z obszaru wodnego. Jeżeli mamy płytką wodę, która jest oznaczona czerwonymi bojkami i widzimy brawurową zabawę, to musimy reagować, bo może dojść na przykład do urazu kręgosłupa - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia ratownik i instruktor WOPR Marcin Trembulak.

POSŁUCHAJ

06:32

Wakacje nad wodą. Bezpieczeństwo to podstawa (Sygnały dnia/Jedynka)

Człowiek tonie w ciszy

Od kwietnia, w Polsce utonęło 97 osób. Jak wskazują statystyki Komendy Głównej Policji, do utonięć najczęściej dochodzi w miejscach niestrzeżonych, lecz nie zabronionych, na przykład nad rzeką. W ubiegłym roku utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet.

- Musimy pamiętać, że człowiek tonie w ciszy, ten dramat rozgrywa się około 30- 40 cm pod wodą - mówi ratownik WOPR. 

Do wody nigdy po alkoholu

Nigdy nie pływajmy po alkoholu. Alkohol jest główna przyczyną śmiertelnych wypadków nad wodą, dodaje odwagi i pogarsza koordynację ruchową. Powoduje szybszą utratę ciepłoty ciała, nagłe przykurcze mięśni i zaburzenia orientacji w przestrzeni.

Jak podkreśla rozmówca Daniela Wydrycha, 90 procent osób, które utonęły w tym roku, utonęły przez połączenie alkoholu i brawury. - 10 procent to osoby, które albo nie potrafiły pływać albo zabiło je coś innego - dodaje. 

- Weźmy pod uwagę, że zazwyczaj jak alkohol jest spożywany nad wodą, to temperatura powietrza jest o wiele wyższa niż w domu. Jedno piwo wypite w upale nad akwenem równa się trzem, czy czterem piwom wypitym w domu - przestrzega Marcin Trembulak. 

Czego jeszcze nie robić nad wodą 

- Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych przez ratowników WOPR. 

- Nad wodą nie wolno spuszczać dzieci z oczu. 

- Nie wskakujmy do wody po intensywnym opalaniu, kiedy jesteśmy mocno rozgrzani słońcem.

- Nie pływajmy po jedzeniu.

- Gdy wypożyczamy kajak lub inny sprzęt, sprawdźmy jego stan i odpowiednio przygotujmy się do wypłynięcia.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich.

- Nie skaczmy do wody, jeśli nie znamy jej dna.


. 

29 czerwca obchodzimy Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), ustanowiony na cześć tych, którzy codziennie narażają swoje życie, aby ratować innych. 

Czytaj również: 

Audycja: Sygnały Dnia

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Marcin Trembulak (ratownik, instruktor WOPR)

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 7.45

kh

Słowoteka
Słowoteka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.